fot. Marcelina Marciniak
Wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz wręczył dziś w Koszalinie mieszkańcom miasta i regionu krzyże, medale i odznaczenia państwowe oraz ministerialne za zasługi dla niepodległości Polski, działalność społeczną, charytatywną oraz kulturalną.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie został odznaczony Jan Stasiukiewicz. Odznaczenie odebrała jego córka Barbara Łazuka-Fierek z Wałcza: - Jestem bardzo dumna ze swojego ojca. To dla mnie bardzo emocjonalne doznanie. Krzyż nadany został bowiem żołnierzowi wyklętemu, który przez 40 lat ukrywał się pod innym nazwiskiem. Myśmy o tym nie wiedzieli. Ojciec wstąpił do Armii Krajowej, siedział w więzieniu w Wilnie, z którego uciekł. O jego historii dowiedziałam się dopiero po śmierci ojca, z jego zapisanych wspomnień.

Wieńczysław Bebich ze Stowarzyszenia Pomocy Polakom ze Wschodu został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, to oznaczenie jest dla niego wielkim wyróżnieniem: - To dla mnie wielki zaszczyt. Przyjechałem do Polski w ramach repatriacji 19 lat temu, przy pomocy właśnie tego Stowarzyszenia Pomocy Polakom ze Wschodu. I czuję się dumny, że teraz to ja pomagam kolejnym repatriantom.

Srebrny Krzyż Zasługi za działalność społeczną otrzymał prezes Koła Diabetyków w Świdwinie Zbigniew Gasztold, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczony został Jarosław Andrzej Zadencki, a medalem „Pro Patria” w uznaniu za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość - szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób represjonowanych - Maria Iwko.

Za szczególną działalność kulturalną odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odebrał Zespół Śpiewaczy „Lechici” z Koszalina.

mm/ar

Posłuchaj

Barbara Łazuka-Fierek
Wieńczysław Bebich ze Stowarzyszenia Pomocy Polakom ze Wschodu