fot. Sławomir Kamola
To wyjątkowe miejsce na światowej mapie Ruchu Szensztackiego.

W 28. rocznicę poświęcenia Sanktuarium przez świętego Jana Pawła II będą specjalne uroczystości, powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin siostra Celina Junik: - Na świecie mamy dwieście takich sanktuariów szensztackich, ale to jest jedyne poświęcone przez Jana Pawła II. Świętujemy nie tylko, żeby sobie przypomnieć, że było to wydarzenie, ale żeby podziękować Panu Bogu za to święte miejsce, za Sanktuarium, a także za świętego Jana Pawła II.

Uroczystości rocznicowe połączone są z diecezjalną pielgrzymką Matki Bożej Pielgrzymującej: - Z sześćdziesięciu parafii zaprosiliśmy ludzi, którzy co miesiąc goszczą u siebie Matkę Bożą Pielgrzymującą. W naszej diecezji jest już ponad 3000 ludzi, którzy co miesiąc goszczą u siebie kapliczkę z Matką Bożą Trzykroć Przedziwną.

Święto Sanktuarium to wielkie przeżycie, podkreśla siostra Celina. Dodaje, że będzie coś dla ducha i dla ciała: - Małżeństwo pozdrowi Maryję w imieniu wszystkich, którzy przybywają. Będzie różaniec tradycyjnie, informacja o Centrum Jana Pawła II, konferencja na temat sanktuarium, eucharystia pod przewodnictwem księdza biskupa ordynariusza Edwarda Dajczaka i księdza biskupa Pawła Cieślika, protektora ruchu szensztackiego w Polsce. Jak się przychodzi do matki, to matka zawsze czymś częstuje, więc będzie też posiłek, aby nikt nie wyszedł głodny i później sam może nawiedzić indywidualnie Sanktuarium.

W Sanktuarium jest relikwia kropli krwi świętego Jana Pawła II. Każdego roku Sanktuarium odwiedza ponad 170 tysięcy pielgrzymów.

ak/aj

fot. Sławomir Kamola

Posłuchaj

siostra Celina Junik o diecezjalnej pielgrzymce Matki Bożej Pielgrzymującej
siostra Celina Junik o dzisiejszym święcie
będzie coś dla ducha i dla ciała