fot. Facebook/PKP Intercity
W niedzielę, 9 czerwca wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy. Zmiany pozwalają na planowe kursowanie pociągów i największe od lat inwestycje za prawie 70 mld zł.

Wprowadzana 9 czerwca korekta rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywała do 31 sierpnia. Na czas wakacyjnych podróży, zarządca infrastruktury wraz z przewoźnikami przygotował ofertę połączeń, uwzględniając możliwości sieci kolejowej. Podróżni już korzystają z pierwszych efektów prac. Poprawia się komunikacja w aglomeracjach, regionach i między nimi oraz standard obsługi na stacjach i przystankach. Podróżni zyskują lepszy dostęp do kolei. Z okien pociągów nadal widać inwestycje, które zmieniają kolej - modernizację linii oraz stacji w ramach projektów z Krajowego Programu Kolejowego za prawie 70 mld zł.

Nie będzie wznowienia kursowania pociągów na trasie Miastko - Słupsk na Pomorzu. Wykonawca, mimo deklaracji, nie zakończył prac remontowych przed czerwcową korektą rozkładu jazdy. Do 5 lipca utrzymana zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

Na stacjach i przystankach w miejscowościach: Miastko, Kawcze, Przytocko, Ciecholub, Biesowice, Kępka, Kępice, Korzybie, Wrząca Pomorska, Słonowice, Widzino, Kobylnica Słupska są nowe i wyższe perony, które zapewnią pasażerom oczekiwany standard obsługi.
Od 20 czerwca wrócą pociągi sezonowe ze Słupska do Ustki i z Lęborka do Łeby. W czerwcu będą wakacyjne relacje pociągów: Jelenia Góra - Hel, Jelenia Góra - Łeba, Bielsko-Biała - Kołobrzeg i Kołobrzeg - Świnoujście.

Na Pomorzu Zachodnim od 9 czerwca oddane zostaną po przebudowie perony na przystankach Czarne Małe, Rzęśnica i Suliszewo na trasie Szczecinek - Runowo Pomorskie. Z kolejnych wygodniejszych platform w Wiewiecku, Silnowie i Drawsku Pomorskim podróżni będą mogli skorzystać w czasie wakacji. Po 11 latach podróżni znów będą mogli korzystać z kolei na przystanku Górzyca Reska, skąd pociągi pojadą m.in. do Kołobrzegu i Goleniowa.

PKP od 20 czerwca uruchomi dodatkowe pociągi sezonowe, między innymi na trasach: Sławno - Darłowo, Szczecin - Białogard - Kołobrzeg, Szczecin - Kamień Pomorski.

PKP Intercity uruchamia wiele sezonowych połączeń, zapewniając możliwość dojazdu do popularnych ośrodków turystycznych. Pasażerowie, którzy planują wakacyjny wypoczynek nad morzem będą mogli skorzystać z dodatkowego połączenia do Kołobrzegu obsługiwanego przez Pendolino. Od 19 czerwca do 31 sierpnia codziennie będzie kursować pociąg relacji Kraków - Kołobrzeg - Kraków przez Warszawę. Połączenie Warszawy z Kołobrzegiem zapewni skład EIC Posejdon, który w okresie wakacji będzie kursować codziennie.
Ponadto w okresie wakacji pociąg IC Malczewski, jeżdżący na co dzień w relacji Przemyśl - Kołobrzeg, pojedzie w wydłużonej relacji do Ustki. Dłuższą trasę będzie pokonywać także skład TLK Kochanowski relacji Lublin - Piła, który umożliwi dojazd do Kołobrzegu. Ponadto PKP Intercity uruchamia dodatkowy pociąg TLK Delfin. Od poniedziałku do piątku będzie kursować na trasie Łódź - Gdynia - Łódź przez Warszawę, a w weekendy pojedzie z Łodzi aż do Łeby.

Szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach.

red./aj