fot. pixabay.com
Jest to pamiątka wydarzenia w Wieczerniku, gdy na zebranych apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty w postaci języków ognia. Uczniowie Jezusa zaczęli wtedy przemawiać w wielu językach oraz otrzymali szczególne dary duchowe - charyzmaty. Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła.

Zielone Świątki są obchodzone tydzień po Wniebowstąpieniu Chrystusa, a ponieważ przypadają 50 dni po Zmartwychwstaniu, nazywane są Pięćdziesiątnicą. Uroczystość zamyka w Kościele okres liturgiczny wielkanocny i rozpoczyna okres zwykły.

Jest to jedno z najstarszych świąt, obchodzone już w czasach apostolskich. Od IV wieku stanowi odrębną uroczystość. Symbolem Ducha Świętego jest gołębica. Często jest także przedstawiany w postaci ognistych języków.

Dzień Zesłania Ducha Świętego potocznie nazywa się Zielonymi Świętami lub Świątkami. W zależności od regionu Polski - jest sobótką w południowej części kraju albo palinocką na Podlasiu. Według badaczy, pierwotnie dzień ten był związany z przedchrześcijańskimi obchodami święta wiosny - z siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności. Stąd zwyczaj ozdabiania budynków młodymi gałązkami.

Od ponad stu lat Zielone Świątki są w Polsce Świętem Ludowym. Ustanowiono je w 1903 roku we Lwowie podczas Zgromadzenia Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. Święto Ludowe wyraża ideały całego chłopskiego stanu, tych wszystkich, którzy trudząc się przy uprawie ziemi, od wieków „żywią i bronią”.

Zesłanie Ducha Świętego jest w Polsce świętem państwowym.

IAR/rż