fot. Radosław Żmudziński
Były ambasador Polski w Indiach i Korei Południowej był gościem porannego „Studia Bałtyk”. Z Aleksandrą Kupczyk rozmawiał m.in. o przemówieniu Jana Pawła II w Sali Plenarnej Sejmu w 1999 roku, wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, a także o 21 Tezach Samorządowych.

Samorządowcy, przedstawiając 21 tez 4 czerwca podczas obchodów , chcą m.in. pełnej samodzielności prawnej, organizacyjnej i majątkowej przy realizacji własnych zadań. Są również za zniesieniem kadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów, narzuconej w ubiegłym roku przez zmiany w ustawie. Wśród postulatów są również: samodzielne kształtowanie polityki podatkowej przez samorządy, decentralizacja służby zdrowia - władze centralne mają konsultować z samorządem wszystkie projekty ustaw w tej sprawie oraz zwiększenie nakładów na edukację.

- Patrzę na to z punktu widzenia wieloletniego dyplomaty i tego, jak jesteśmy postrzegani w Brukseli, w Unii Europejskiej i poza nią. Uważam, że te tezy stanowią zagrożenie dla jedności państwa. Nie mam co do tego wątpliwości. Obserwatorzy procesów zachodzących w Unii Europejskiej widzą, że są bardzo silne trendy zmierzające do federalizacji UE i wzmocnienia pewnych instytucji. Ten proces jest napędzany przez silne państwa i ich interesy, głównie przez tandem niemiecko-francuski - powiedział Krzysztof Majka. - Z jednej strony mamy to dążenie do federalizacji, a z drugiej - do podważania jedności państwa polskiego. Dyskusja na ten temat będzie. To jest także próba zarysowania pewnego obszaru, który będzie dyskutowany w czasie wyborów do parlamentu - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

red./rż

Posłuchaj

Gość Studia Bałtyk: Krzysztof Majka, były ambasador Polski, senator i działacz opozycji