fot. Radosław Żmudziński
W części konkursowej zaprezentowanych zostanie 10 filmów pełnometrażowych i 65 krótkometrażowych. Zaplanowano także projekcje pozakonkursowe, spotkania z artystami, branżowe debaty, wystawy i koncerty.

Dyrektor programowy festiwalu Janusz Kijowski podkreśla, że poziom tegorocznych debiutów jest bardzo wysoki: - Do konkursu wybraliśmy filmy najwyższej jakości warsztatowej. Młodzi ludzie już chyba rodzą się z umiejętnościami montażu, prowadzenia kamery, pracy z aktorem - tych wszystkich elementów, których my żmudnie się kiedyś uczyliśmy, by zasłużyć na nasze debiuty.

Filmy oceniać będą dwa składy jurorskie. Na czele jury w konkursie pełnometrażowym stanie reżyserka i scenarzystka Joanna Kos-Krauze, która ma nadzieję, że zobaczy odważne kino. Jej zdaniem młodzi filmowcy mają teraz znacznie łatwiej niż kiedyś: - Mają dziś wspaniałe warunki do robienia kina. Umożliwia to m.in. zmieniająca się technologia. Wierzę, że ten festiwal pozwoli nam zobaczyć ludzi ciekawych, odważnych, zbuntowanych. Kiedy tacy mają być? Później o to trudniej.

Z kolei pracami jury w konkursie debiutów krótkometrażowych pokieruje reżyser Piotr Domalewski. Jak zaznaczył, wybór najlepszego filmu będzie nie lada wyzwaniem: - Kiedy ja miałem filmy konkursowe, to byłem bardzo wymagający wobec jurorów. Liczyłem na to, że oni bardzo rzetelnie oglądają moje filmy, że będą mieli coś o nich do powiedzenia. Dlatego spodziewam się, że teraz ktoś będzie tego oczekiwał ode mnie. Czeka nas więc dużo pracy.

Mieszkańcy Koszalina, jak zawsze, licznie wspierają młodych filmowców: - Tematyka filmów jest trudna, a każdy z nich daje do myślenia. Dlatego warto w tym festiwalu uczestniczyć.

W trakcie festiwalu odbędzie się także kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących, między innymi branżowe debaty. Jedna z nich poświęcona będzie roli kobiet w kinematografii, zapowiedziała Liwia Mądzik, wicedyrektor programowy festiwalu: - Przyjedzie między innymi Agnieszka Glińska, która dostała ostatnio nagrodę w Gdyni za montaż filmu Skolimowskiego. Będą też Joanna Kos-Krauze, Aleksandra Pisula i Aleksandra Staszko.

38. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych potrwa do 15 czerwca.

Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Już jutro odbędą się pierwsze projekcje filmów. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej festiwalu.

Wśród laureatów poprzednich edycji festiwalu są między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Łukasz Palkowski, Jan P. Matuszyński, czy Marcin Wrona.

ap/rż/ar

fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński

Posłuchaj

Liwia Mądzik, wicedyrektor programowy festiwalu
mieszkańcy Koszalina
Piotr Domalewski
Janusz Kijowski, dyrektor programowy festiwalu
Joanna Kos-Krauze