fot. Sławomir Kamola
W spotkaniu wzięli udział historycy z Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Państwowego oraz byli parlamentarzyści, uczestnicy wydarzeń 1989 roku i młodzież nie tylko koszalińskich szkół.

Konferencja podzielona została na panele historyczny i archiwalny, w ich trakcie historycy przedstawili referaty o sytuacji w Polsce w czasach wyborów 1989 r. Jeden z zaproszonych gości, dr Michał Siedziako mówił o znanych i nieznanych wydarzeniach kampanii wyborczej 1989 roku: - Władze chciały wprowadzić wyborców w błąd. Kandydaci komitetów obywatelskich afiszowali się bowiem swoją przynależnością polityczną, np. zdjęciem z Lechem Wałęsą, a kandydaci partyjni ukrywali tę swoją przynależność. Elementem negatywnej kampanii było natomiast wyciąganie przez obóz władzy partyjnej przeszłości niektórych kandydatów ówczesnej opozycji.


Konferencję zakończył panel dyskusyjny, w którym udział wzięli świadkowie tamtej historii: senator Anna Sztark, senatorowie Jerzy Madej i Paweł Michalak oraz poseł Bogusław Pałka. Rozmawiali o kulisach i możliwych innych scenariuszach wydarzeń. Spotkanie poprowadził Piotr Kobalczyk, dyrektor programowy Polskiego Radia Koszalin. Paweł Michalak, działacz ówczesnej Solidarności, opowiadał o swojej pracy przy organizowaniu komitetów obywatelskich i tworzeniu list kandydatów: - Pierwsze spotkanie odbyło się w domu parafialnym, dzięki księdzu Janowi Borzyszkowskiemu. Wojewoda zażądał wówczas usunięcia go z probostwa katedry. To był początek lutego 1989 roku, czyli na kilka dni przed początkiem obrad okrągłego stołu. Można sobie wyobrazić, jak funkcjonowała służba bezpieczeństwa, jakie były naciski, jakie były ludzkie obawy, skoro władza mogła się do tego posunąć za sam fakt użyczenia sali.

Podczas konferencji Paweł Michalak wręczył również pamiątkowe statuetki obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w imieniu Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Otrzymali je za szczególne zaangażowanie w przygotowywanie obchodów Piotr Jedliński, prezydent Koszalina i Joanna Chojecka, była dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Konferencja popularnonaukowa „Od wyborów 4 czerwca 1989r. do Archiwów Przełomu 1989-1991” objęta została patronatem wojewody, wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego oraz prezydenta miasta Koszalina.

Patronem medialnym wydarzenia było Polskie Radio Koszalin.

sk/rż/ar

fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl

Posłuchaj

relacja Sławomira Kamoli z konferencji Paweł Michalak, działacz ówczesnej Solidarności dr Michał Siedziako