Piła Festival & Academy istnieje po to, aby każdy, kto pragnie pielęgnować w sobie radość dzięki słuchaniu muzyki i jej uprawianiu, mógł to robić również w Pile.

To wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Polsce. Dyrektorem artystycznym jest wybitny polski wiolonczelista, solista, kameralista, laureat prestiżowych nagród muzycznych oraz profesor Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Marcin Zdunik.

W tym roku do udziału w ACADEMY prof. Marcin Zdunik wybrał 36 studentów skrzypiec, altówki i wiolonczeli z Polski i zagranicy.
Master Classes poprowadzą gwiazdy muzyki klasycznej:
  • Marcin Zdunik / wiolonczela — Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie
  • Danjulo Ishizaka — Basel Music Academy i Berlin University of the Arts (UDK Berlin)
  • Anna Maria Staśkiewicz — Akademia Sinfonia Varsovia
  • Alexander Sitkovetskv — Royal Aeademv of Music London
  • Katarzyna Budnik — Uniwersytet Frvderyka Chopina w Warszawie
Wszystkim studentom podczas konsultacji i koncertów towarzyszyć będą tradycyjnie już jedni z najlepszych polskich pianistów kameralistów Grzegorz Skrobiński i Piotr Kopczyński /Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie/, Michał Francuz /Akademia Muzvczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu/.

Konsultacje z improwizacji jazzowej poprowadzi światowej sławy polski pianista jazzowy Włodek Pawlik. W 2014 roku został laureatem nagrody GRAMMY (nagroda uważana za odpowiednik OSCARA w filmie) w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę Night in Calisia, nagraną wspólnie z trębaczem Randy Breckerem, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej i Włodek Pawlik Trio.

FESTIVAL zainauguruje koncertem POLISH SOLOISTS STRING ORCHESTRA. Zespół skupia najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia w Polsce, laureatów ponad 200 nagród na całym świecie, którego dyrektorem i koncertmistrzem jest skrzypek Sebastian Czaja, zaś solistami będą Danjulo Ishizaka, Anna Maria Staśkiewicz, Alexander Sitkovetsky i Marcin Zdunik.

Koncert w ogrodzie Muzeum Stanisława Staszica w towarzystwie nestorów polskiego jazzu. JANUSZ STROBEL. gitara i WŁODZIMIERZ NAHORNY, fortepian BOSSA NOVA.

WŁODEK PAWLIK trio to zdecydowanie kolejne wydarzenie Festivalu. Tym razem Moniuszko na jazzowo.

Zapewne na wielkie zainteresowanie melomanów zasługuje recital laureata Imola Piano Festival. Koncert organizowany jest we współpracy z Accademia Pianistica Interna:ionale „Incontri co/ Maestro” miasto Imola / Włochy.

Niepowtarzalny Koncert Nocny w kościele św. Rodziny w wykonaniu profesorów ACADEMY - ANNA MARIA STAŚKIEWICZ, KATARZYNA BUDNIK, MARCIN ZDUNIK.

Każdego dnia, zaczynając od 26 sierpnia, koncertować będą w Sali Koncertowej Zespołu Szkól Muzycznych im. Fryderyka Chopina studenci ACADEMY.

PIŁA FESTIVAL & ACADEMY zamknie Uroczysta Gala Wręczenia Grand Prix i Osobowości Muzycznych ACADEMY, wystąpią laureaci tegorocznej edycji.

Polskie Radio Koszalin sprawuje patronat medialny nad festiwalem.

aj