fot. Krzysztof Klinkosz
Jak prezentowali się wojowie Mieszka I i Bolesława Chrobrego, jak wyglądało życie w osadach przed niemal tysiącem lat – tego można się dowiedzieć podczas Festiwalu Wczesnośredniowiecznego w podkołobrzeskim Budzistowie. 

Dr Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego przypomina, że to właśnie na terenie dzisiejszego Budzistowa powstał pierwszy Kołobrzeg.

- Pierwszy Kołobrzeg, ten przedlokacyjny, to był Kołobrzeg zlokalizowany na terenie dzisiejszej miejscowości Budzistowo. To tutaj był Kołobrzeg z roku tysięcznego, to tutaj było centrum religijne i administracyjne dużej części Pomorza. Ten Kołobrzeg, który znamy dzisiaj, położony po drugiej stronie Parsęty, bliżej morza, to jest Kołobrzeg lokacyjny z trzynastego wieku.

Widzowie festiwalu mogą m.in. obejrzeć formacje zbrojne z wczesnego średniowiecza, zapoznać się z technikami walk, czy też rekonstrukcją bitwy. Największą grupę rekonstruktorów tworzy drużyna wojów „Chmurnicy” z Łekna. Jeden z wojów – Bartosz Werbliński przyznaje, że okres tworzenia się państwa polskiego jest dla miłośników historii fascynujący.

- Staramy się odtwarzać wygląd piechoty wczesnośredniowiecznej z początków państwa Piastów. Niestety to taki tajemniczy okres, to pobudza ciekawość, jak to wszystko wyglądało, od czego się zaczęło, co kierowało możnowładcami, żeby stworzyć to państwo. My przede wszystkim rekonstruujemy kulturę materialną. Wiemy, jak mniej więcej wyglądali pancerni Mieszka I w tamtym okresie i próbujemy się wbić w ten kanon.

Pojedynki i prezentacje na bitewnej arenie przyciągają wielu widzów.

- Idealnie odwzorowane stroje, sama przyjemność popatrzeć. Ciężko to sobie wyobrazić bez takich inscenizacji, jak to mogło wyglądać. Byłem już kilka razy na takich imprezach. To jest naprawdę bardzo wczesne średniowiecze, okres Mieszka i Bolesława Chrobrego. Nie ma zbroi płytowych, wojownicy są dość pierwotni.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy w sobotni wieczór koncert zespołu Stary Olsa, na niedzielę zaplanowano m.in. turniej wojów i rekonstrukcję bitwy. Patronat nad festiwalem sprawuje Polskie Radio Koszalin.

kk/aj

fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz

Posłuchaj

jeden z wojów – Bartosz Werbliński
widzowie
dr Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego