fot. Hospicjum Szczecinek
Zakończył się konkurs na świadczenie opieki paliatywnej i hospicyjnej na terenie powiatu drawskiego, wałeckiego i szczecineckiego. Tak jak dotychczas prowadzić ją będzie Hospicjum im. Świętego Franciszka z Asyżu w Szczecinku.

To dobra informacja dla placówki, która 1 lipca będzie świętować swoje pierwsze urodziny. Tym razem kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zawarty zostanie na pięć lat. Tak jak dotychczas zakłada finansowanie miejsc dla dziesięciu pacjentów.

Szczecineckie hospicjum działa oficjalnie od lipca 2018 roku. Placówka może przyjąć jednocześnie 15 pacjentów, z czego 5 łóżek udostępnianych jest na zasadach komercyjnych. Średni, miesięczny koszt utrzymania placówki to 140 tysięcy złotych.

Oprócz dofinansowania z NFZ-etu, hospicjum utrzymuje się ze wsparcia społecznego - z 1 proc. podatku, darowizn oraz środków zebranych w trakcie różnego rodzaju akcji (np. „Pól Nadziei”). Od tego roku placówkę chce wspierać także szczecinecki samorząd, który przekazał na ten cel 100 tysięcy złotych.

ms/rż