fot. Przemysław Grabiński
Biorą w nim udział zespoły m.in. z Polski, Rumunii, Węgier i Ukrainy. Do piątku główną areną tego wydarzenia będzie Jastrowie, a później – do niedzieli – festiwal przeniesie się do Piły.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin pomysłodawca i organizator festiwalu Zbigniew Kowalski - przez te lata powstała swego rodzaju „bukowińska rodzina”: - Zaczęło się od spotkania z grupą bukowińczyków, powojennych przesiedleńców. Wówczas narodził się pomysł na festiwal. Jest on prezentacją folkloru wszystkich bukowińskich grup narodowościowych. Festiwal zbudował jedną wielką bukowińską rodzinę.

Uczestnicy festiwalu przyznają, że tak samo ważna jest dla nich kultura, jak i spotkania, do których dochodzi podczas festiwalu. Członek jednego z zespołów z Ukrainy - Jarosław Semeniuk powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że istotne dla niego jest kultywowanie tradycji: - To jest nasza wspólna historia. Jak człowiek nie kultywuje tradycji, to nie ma go. Podczas festiwalu muzyka, taniec i sztuka są ważne, ale najważniejsi są ludzie, przyjaciele z różnych grup.

Festiwalowe prezentacje każdego roku przyciągają też mieszkańców Jastrowia i Piły, gdzie odbywa się polska edycja „Bukowińskich Spotkań”.

Dziś przed południem uczestnicy festiwalu prezentowali się przy głównej ulicy w Jastrowiu. A na wieczór zaplanowano oficjalne otwarcie Bukowińskich Spotkań - o 21.00 korowód przez miasto, a o 21.45 - widowisko inaugurujące tegoroczny festiwal. Od piątku festiwalowe prezentacje będą odbywały się w Pile.

Patronem medialnym „Bukowińskich Spotkań” jest Polskie Radio Koszalin.

Dokładny program prezentacji dostępny jest m.in. na stronie internetowej Regionalnego Centrum Kultury w Pile: www.rck.pila.pl.

pg/ar

fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

Jarosław Semeniuk, członek jednego z zespołów z Ukrainy
odwiedzający festiwal
Rozpoczęły się „Bukowińskie Spotkania” - materiał Przemysława Grabińskiego
Zbigniew Kowalski, pomysłodawca i organizator festiwalu