fot. Sławomir Kamola
Niespełna 3 tygodnie temu do Regionalnego Centrum Medycznego w Białogardzie wpłynęło pismo, w którym spółka dzierżawiąca Szpital Powiatowy w Białogardzie informuje o chęci rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Dziś rano podpisano porozumienie ze spółką „Szpitale Powiatowe” (dawnym „Centrum Dializa”) o rozwiązaniu dzierżawy.

Piotr Pakuszto, starosta powiatu białogardzkiego, powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że proces ponownego przejęcia szpitala przez starostwo ma się odbyć możliwie szybko i bez szkody dla pacjentów: - Jesteśmy już po rozmowach z dyrektorem Narodowego Funduszu Zdrowia, który nie przewiduje komplikacji. Procedura ta jednak musi być przeprowadzona. Musimy pokazać, że szpital jest gotowy do prowadzenia działalności, ma odpowiedni potencjał kadrowy i sprzętowy. Można założyć, że realnym terminem przejęcia przez powiat szpitala jest pierwszy sierpnia.

Starosta zapewnia, że po przejęciu powiat będzie starał się o przywrócenie świetności szpitalowi. Szczególna uwaga ma być skupiona na oddziale rehabilitacyjnym. Ponadto dokończona ma zostać budowa sali operacyjnej. Na chwilę obecną nie są przewidywane zmiany w zatrudnieniu. - Dziś podpisano porozumienie, co oznacza, że pracownicy mają zabezpieczoną pracę. W szpitalu pracuje 280 osób. Centrum Dializa chce zostawić tu sytuację czystą, czyli spłacić wszystkie zobowiązania wobec nich.

Centrum Dializa prowadziła szpitale w Pszczynie, Białogardzie, Opatowie oraz Łasku. Sukcesywnie wszystkie samorządy rozwiązywały umowy ze spółką. W chwili obecnej ostatni samorząd w Łasku prowadzi również rozmowy w sprawie zakończenia dzierżawy.

sk/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

Piotr Pakuszto, starosta białogardzki, o sytuacji pracowników szpitala
Piotr Pakuszto, starosta białogardzki, o przejęciu szpitala przez powiat