fot. Jacek Żukowski/Radosław Żmudziński
Zaproszenie Piotra Głowackiego przyjęli: dr Arkadiusz Gryko - politolog i historyk, Piotr Kobalczyk - publicysta i dyrektor programowy Polskiego Radia Koszalin oraz dr nauk prawnych Rafał Kuligowski.

Z ostatnich sondaży wynika, że tylko trzy partie przekroczyłyby próg wyborczy. Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 47,9 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazłaby się Platforma Obywatelska z wynikiem 22,7 proc. Próg wyborczy przekroczyłaby jeszcze Wiosna Roberta Biedronia - 7,3 proc. głosów. Do Sejmu nie dostałyby się natomiast Nowoczesna, SLD, PSL, Kukiz'15, Razem i KORWiN.

- Sondażowe badania preferencji wyborczych wskazują, że opozycja nie ma pomysłu skomunikowania się z wyborcami - powiedział Arkadiusz Gryko.

- Narracja środowisk skrajnie liberalnych, z którymi Koalicja Obywatelska zawiązała sojusz, przytłacza członków samej Platformy Obywatelskiej - dodał Piotr Kobalczyk.

- Prawo i Sprawiedliwość przekazuje pozytywne komunikaty do wyborców i wywiązuje się ze swoich obietnic - podkreślał dr Rafał Kuligowski. - Ze strony opozycji jest tylko negacja wszystkiego i brak jakichkolwiek propozycji programowych. Stawiam na to, że jeśli nic takiego wyjątkowego się nie zdarzy do czasu wyborów, to Prawo i Sprawiedliwość będzie miało większość konstytucyjną - podsumował dr Kuligowski.

Ponadto nasi goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, kto i w jakiej konfiguracji wystartuje podczas najbliższych wyborów parlamentarnych. Zastanawiali się również nad podziałem stanowisk w Unii Europejskiej oraz rozmawiali o pakiecie klimatycznym i stanowisku rządu premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie.

Ostatnim tematem dyskusji było oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich, który uważa, że zatrzymanie 22-latka podejrzanego o brutalne zabójstwo było poniżające.

red./jż/rż

Posłuchaj

„Zaczynamy tydzień” (24.06.2019)