fot. pixabay.com
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał niemal dla całego kraju ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. W nocy także nie odpoczniemy od wysokich temperatur.

- Najbliższa noc będzie trudna szczególnie dla mieszkańców zachodniej Polski. Tam termometry wskażą od 18 do 22 stopni - zapowiada Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Według synoptyków jutro na zachodzie kraju temperatura maksymalna wyniesie 36 stopni. Na północy przejdą burze.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, aby nie pozostawiać dzieci, osób starszych i zwierząt choćby na chwilę w samochodzie. Auto bardzo szybko się nagrzewa i może dojść do nieszczęścia. RCB apeluje także o rozwagę podczas odpoczynku nad wodą. Tylko wczoraj utonęło 5 osób. Od początku czerwca - 90.

W lasach w północno-zachodniej Polsce obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W południowej części kraju - zagrożenie średnie. Leśnicy przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności i nieużywaniu otwartego ognia w lesie. Nie można także parkować w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Jak tłumaczą leśnicy - nagrzany silnik pojazdu może wywołać pożar.

IAR/ar