fot. Jarosław Ryfun
Dawnych czasów można doświadczyć nie tylko poprzez historyczne opowieści, czy muzealne ekspozycje. Czasem można ich wręcz dotknąć, jakby cofając się w czasie.

W Zagrodzie Jamneńskiej, oddziale koszalińskiego muzeum, cyklicznie odbywają się warsztaty dawnego rękodzieła. „Zobacz, posłuchaj, dotknij, wykonaj samodzielnie” to hasło towarzyszące tym zajęciom.

- Jestem na wszystkich zajęciach. Podejmujemy wyzwanie i bawimy się. Z gliny można naprawdę wiele rzeczy wytworzyć. Nabywamy takie umiejętności praktyczne i dowiadujemy się wiele ciekawych rzeczy historycznych. Naprawdę można tu ciekawie spędzić czas - mówiły uczestniczki warsztatów.

- Przeszliśmy do tematyki wylewania form gipsowych. To technika, która ułatwia nadanie kształtu naczynka. Na pierwszym spotkaniu panie wykonują z miękkiej gliny prace. Zostaje ona u nas i schnie w naturalnych warunkach. Najszybciej po tygodniu trafia do pieca. Ona już ma twardość, ale zmienia kolorystykę i jest dość krucha. Później szlifuje się, następuje szkliwienie, a potem ponownie trafia do pieca. Wtedy dopiero możemy mówić o gotowym produkcie - dodała Beata Jankowska, prowadząca zajęcia w Zagrodzie Jamneńskiej.

Najbliższe warsztaty już w sobotę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ>>.

sk/rż

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

materiał Sławomira Kamoli