fot. TVP Info
W Katowicach trwa Konwencja Programowa Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy „Myśląc Polska”. Politycy wymienili sukcesy, które udało im się osiągnąć i zarysowali kurs, który obiorą w kampanii przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że dobra zmiana musi trwać możliwie jak najdłużej, a rządy kierowanego przez niego ugrupowania są dobrym czasem dla Polski i Polaków. Zaznaczył również, że bardzo zależy mu na tym, by Zjednoczona Prawica uznawana była za blok wiarygodny.

Lider Porozumienia Jarosław Gowin mówił o osiągnięciach polityki minister Elżbiety Rafalskiej i premiera Mateusza Morawieckiego, dzięki którym „miliony Polaków mogły odetchnąć pełną piersią, a miliony rodzin z dziećmi odzyskały godność”. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział uproszczenie przepisów polskiego prawa tak, by można było uniknąć trudności interpretacyjnych i sprzeczności. Jarosław Gowin ogłosił także plan licznych inwestycji w nowoczesne technologie i pozyskiwania talentów dla gospodarki. Chodzi przede wszystkim o lekarzy, inżynierów i naukowców.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślił sukcesy władz w walce z „luką vatowską” i przestępczością gospodarczą. Zaznaczył, że niezbędne było zacieśnienie współpracy pomiędzy poszczególnymi służbami i utworzenie specjalnego departamentu zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. To właśnie te działania, jego zdaniem, pozwoliły na finansowanie pomocy dla obywateli. Szef resortu sprawiedliwości zwrócił także uwagę na panujące w Polsce bezpieczeństwo. Jak zauważył, „90% Polaków czuje się w naszej ojczyźnie bezpiecznie”. Krytycznie odniósł się do propozycji Platformy Obywatelskiej w kwestii edukacji seksualnej, którą nazwał eksperymentem i seksualizacją dzieci. Zapowiedział szczególną troskę o rodziny, dzieci i kultywowanie tradycji.

Konwencja Zjednoczonej Prawicy w Katowicach potrwa do niedzieli.

IAR/aj