fot. pixabay.com
W Koszalinie dyskutują osoby zainteresowane edukacją archiwalną. Tematem obrad jest bowiem wykorzystanie różnego rodzaju wydawnictw archiwalnych w edukacji.

Jak podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem Koszalin Dariusz Chyła z archiwum w Toruniu, efektem takiej formy edukacji będzie zachowanie dziedzictwa kulturowego: - Prym wiedzie projekt „Niepodległa”, ale pamiętajmy, że poszczególne archiwa skupiają się na historii swojej małej regionalnej ojczyzny. Archiwiści prowadzą lekcje i warsztaty archiwalne, które pozwalają nam zachować nasze dziedzictwo.

Joanna Chojecka, zastępca dyrektora naczelnego Archiwum Państwowego, zwróciła uwagę, że tej właśnie historycznej pamięci mają służyć wszelkiego rodzaju działania realizowane przez edukatorów-archiwistów: - Konkretne historie, multimedia, filmy - to są działania, które pokazują inne oblicze archiwistów. Chętnie wchodzimy w tę interakcję z mieszkańcami, aby krzewić historię i świadomość dziedzictwa dokumentalnego. Zachęcamy też do pielęgnowania własnych materiałów archiwalnych.

Forum Edukatorów Archiwalnych w Koszalinie potrwa do wtorku.

rp/ar

Posłuchaj

Joanna Chojecka, zastępca dyrektora naczelnego Archiwum Państwowego
Dariusz Chyła z archiwum w Toruniu