fot. cba.gov.pl
Agenci szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego wraz z żołnierzami z Żandarmerii Wojskowej zatrzymali sześć osób, wśród których jest między innymi żołnierz Wojska Polskiego. Postępowanie dotyczy podejrzenia nieprawidłowości finansowych w działalności fundacji, występującej w imieniu AZS Koszalin S.A. Zatrzymanym po doprowadzeniu do Prokuratury Krajowej w Szczecinie zostaną ogłoszone zarzuty.

Według śledczych fundacja podpisywała w latach 2011-2013 umowy o świadczenie usług reklamowych z Zakładami Chemicznymi.

Jak podała Prokuratura Krajowa, „w toku postępowania przeprowadzono analizę dokumentacji, jak również dokumentacji innych podmiotów oraz analizę wzajemnych przepływów finansowych. W ich wyniku potwierdzono, iż część środków przekazywanych przez Zakłady Chemiczne w związku z zawieraniem umów reklamowych z fundacją (działającą w imieniu AZS Koszalin S.A.) nie trafiała do AZS Koszalin S.A. Środki te zostały przelane na konto innej fundacji, a następnie przekazane na rzecz spółki i wypłacone przez jej wspólników. W konsekwencji doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez Zakłady Chemiczne w kwocie około dwóch milionów złotych”.

Jest to wątek wyodrębniony z postępowania dotyczącego tzw. afery melioracyjnej, w której 3 lipca bieżącego roku prokuratura skierowała już akt oskarżenia.

Według prokuratury w ramach afery melioracyjnej ustawiono 105 przetargów na kwotę 600 milionów złotych. Działo się to w okresie rządów PO-PSL, kiedy funkcję wiceministra pełnił Stanisław Gawłowski. Zdaniem śledczych polityk, wykorzystując stanowisko, przekazywał najwięcej środków z ministerstwa środowiska na meliorację w województwie zachodniopomorskim.

IAR/TVP Info/red.