fot. TVP Info
Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa podjęły współpracę, aby po jedenastu latach przerwy w nowej odsłonie przywrócić ideę przyznawania Nagród Mediów Publicznych osobom ważnym dla rozwoju kultury narodowej. Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. Nagrody Mediów Publicznych zostaną przyznane w trzech kategoriach: „Obraz”, „Muzyka”, „Słowo”. 

W składzie kapituły w kategorii Muzyka znajduje się Joanna Wnuk-Nazarowa - kompozytorka, dyrygentka i wykładowczyni Akademii Muzycznej w Krakowie, była dyrektor naczelna i artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła, że jury weźmie pod uwagę wszystkich twórców muzyki. „Bardzo się cieszę, że została wznowiona ta nagroda” - powiedziała Joanna Wnuk-Nazarowa. Zwróciła uwagę, że w poprzedniej odsłonie nagrodę przyznawano tylko w kategorii dzieła muzyki poważnej, teraz ta nagroda będzie przyznawana we wszystkich kategoriach muzycznych.

W skład kapituły wszedł również Mieczysław Kominek - prezes Związku Kompozytorów Polskich, dziennikarz, reżyser dźwięku, muzykolog. Powiedział Polskiemu Radiu, że to dzięki nagrodzie poznamy najwybitniejszych twórców polskiej muzyki, kompozytorów, wykonawców. Zwrócił uwagę, że nie uda się wskazać wszystkich postaci ważnych dla polskiego życia muzycznego, bo wyłonionych przez jury pięciu nominowanych „to zaledwie garstka ważnych postaci życia muzycznego”.
Celem współpracy narodowych mediów przy reaktywacji przyznawania nagród jest promowanie myśli budującej polską świadomość, niezależnie od formy jej przekazu. Wspólnym wysiłkiem media te pragną uhonorować osoby, które w dziedzinie słowa, obrazu i muzyki przyczyniły się do budowania wspólnoty. Inicjatywa przyniesie pożytek kulturze narodowej, poprzez upowszechnienie twórczości opartej na wartościach artystycznych, historycznych i patriotycznych budującej trwałe więzi społeczne.

Nominacje zostaną ogłoszone w drugiej połowie sierpnia na zorganizowanej przez TVP, PR i PAP konferencji prasowej, zaś nazwiska laureatów poszczególnych kategorii w trakcie uroczystej gali, która odbędzie się we wrześniu w Teatrze Polskim.

IAR/aj