fot. Przemysław Grabiński
Dziś włodarze dwóch gmin – Piły i Szydłowa - oficjalnie ją otworzyli. To wspólna inwestycja tych tych dwóch samorządów, zrealizowana w ramach Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.

„To właśnie to rozwiązanie ułatwiło realizację inwestycji” - mówi prezydent Piły Piotr Głowski: - Takie projekty są niezwykle trudne na styku gmin, kiedy trzeba wybrać jednego lidera. Gdyby nie  debata, która przetoczyła się przed laty, żeby część pieniędzy zamknąć w takiej kopercie i nazwać ją „Pilski Obszar Strategicznej Interwencji”, coś, co wydawało nam się wtedy logiczne, że powinniśmy myśleć nie tylko o sobie, zamykać się w swoich gminach, ale myśleć o takiej aglomeracji, która żyje jednym rytmem. Bo przecież mieszkańcy dojeżdżają do szkół, do pracy, do siebie nawzajem w jedną i drugą stronę.

Wójt gminy Szydłowo liczy, że na tej inwestycji skorzystają mieszkańcy obu gmin. Tobiasz Wiesiołek nie ukrywa też, że czeka na kolejne inwestycje w ramach Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji: - Nie tylko mieszkańcy Szydłowa będą przyjeżdżać do miasta Piły, ale również ruch będzie się odbywał w drugą stronę. Tym bardziej, że jesteśmy gminą atrakcyjną, jeżeli chodzi o walory krajobrazowe, przyrodnicze, mamy fantastyczne rzeki, agroturystykę. Myślę, że pilanie będą nas odwiedzali. A nasi mieszkańcy będą uczęszczali do Piły w celach zarobkowych, edukacyjnych, rekreacyjnych. Liczymy na nowe rozdanie pilskiego OSI, bo nie chcemy się zatrzymywać.

Nową ścieżkę chwalą też rowerzyści: - Fajnie się jedzie. Rowery są popularne w tej chwili. Otwierają się szerokie horyzonty dla rowerzystów i oby ta ścieżka była dalej budowana, być może do Jastrowia pociągnięta. Chodzi o to, by Piła była bardziej atrakcyjna turystycznie.

Ścieżka ma ponad 5 kilometrów długości i łącząc dwie gminy przecina m.in. drogę krajową numer 11. W miejscu tym powstał przejazd dla rowerów z sygnalizacją świetlną. Na trasie zamontowano też oświetlenie, a na końcach ścieżki wiaty na rowery i samoobsługowe stacje napraw rowerów. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych.

pg/aj

Posłuchaj

prezydent Piły Piotr Głowski
wójt gminy Szydłowo Tobiasz Wiesiołek
rowerzyści