fot. pixabay.com
Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że w 2018 roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37% Polaków. 

Czytelnictwo spada - alarmują statystyki, a równocześnie tygodniowo pojawia się rekordowa ilość tytułów w księgarniach i internecie - jak to możliwe? O rynku wydawniczym i czytelniczym w Polsce rozmawiali Dorota Nowak – wydawczyni literatury faktu w wydawnictwie Sonia Draga, Olga Wróbel – blog Kurzojady, kulturoznawczyni, krytyczka, Katarzyna Michalczak – autorka zbioru opowiadań „Klub snów” oraz Konrad Nowacki – wydawca w wydawnictwie Cyranka.

rozmowa Jarosława Banasia

Półki księgarskie uginają się pod naporem tytułów, ale czy my – czytelnicy - potrafimy z tego bogactwa korzystać? Według jakiego klucza wybieramy, co kształtuje nasze gusty i oczekiwania - mówi Beata Niestryjewska - księgarz z Koszalina.

rozmowa Grażyny Preder z Beatą Niestryjewską - księgarzem z Koszalina

Pisarz, książka, wydawnictwo i księgarnia - to etapy, przez które przechodzi książka. Na końcu jest czytelnik - najważniejsza postać w tej układance, bo to on decyduje, którą książkę wybierze. Pomóc mogą mu w tym biblioteki, które wspomagają rynek czytelniczy w Polsce. Od 2008 roku widać, że czytelnictwo spadło, mówi Beata Sawa-Jovanoska - zastępca dyrektora Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

rozmowa Katarzyny Kużel z Beatą Sawą-Jovanoską, zastępcą dyrektora Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

jb/gp/kk/aj