fot. Renata Pacholczyk
Obiekt zostanie wybudowany przy Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc. Ma powstać do końca trzeciego kwartału 2022 roku. Przetarg zostanie ogłoszony w przyszłym miesiącu.

Dziś została podpisana umowa na dofinansowanie inwestycji. Podczas konferencji prasowej Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego powiedział, że budowa centrum będzie kosztować piętnaście milionów złotych: - Pomysł pojawił się ponad dziesięć lat temu. Pieniądze udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz ze skarbu państwa. Wysokość dofinansowania to około trzynaście milionów złotych.

Jak podkreślił Robert Szank, dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, obiekt powstanie od strony Sportowej Doliny: - Wjazd będzie znajdował się od strony ulicy Dąbrowskiego. Zakład zostanie połączony ze szpitalem łącznikiem o długości 42 metrów. Obiekt będzie składał się z dwóch kondygnacji, na parterze znajdzie się strefa rehabilitacyjna, a na pierwszym piętrze - tzw. oddział łóżkowy ze specjalistycznymi gabinetami dla lekarzy, pielęgniarek, opiekunek i rehabilitantów.

Konstrukcja Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc pozwala na rozbudowę obiektu i zwiększenie liczby łóżek do stu - w przypadku pozyskania środków finansowych.

Obecnie jest tam jeden oddział opieki długoterminowej. Przebywać na nim może 27 pacjentów, a lista oczekujących liczy ponad 200 osób. W nowym obiekcie będzie możliwość przyjęcia 47 chorych.

rp/rż

wizualizacja/fot. Renata Pacholczyk
fot. prk24.pl
wizualizacja/fot. Renata Pacholczyk
wizualizacja/fot. Renata Pacholczyk

Posłuchaj

Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego
Robert Szank, dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie