fot. Jarosław Ryfun
Dziś przypada 50. rocznica lotu na Księżyc załogi statku kosmicznego Apollo 11. Piotr Ostrowski miał okazję rozmawiać z Charlesem Duke'em, uczestnikiem misji Apollo 16, który także stanął na Księżycu.

Dokładnie 50 lat temu z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie wystartowała rakieta Saturn V, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną pojazd Apollo 11. Na jego pokładzie znajdowało się dwóch astronautów Neil Armstrong i Buzz Aldrin. Cztery dni później obaj stanęli na Księżycu, co na ekranach telewizorów oglądały setki milionów widzów na całym świecie.

Niecałe trzy lata później - 21 kwietnia 1972 roku - stopy na księżycu postawili John Young i Charles Duke Jr. - uczestnicy misji Apollo 16. Z tym drugim wiele lat później rozmawiał Piotr Ostrowski, wówczas prezes TVP Gdańsk.

- To spotkanie było niezwykłą dziennikarską przygodą. Miałem okazję porozmawiać z Charlsem Duke'em Juniorem, który brał udział w misji Apollo 16 i lądował na Księżycu. To było w czasach, gdy kierowałem gdańską telewizją. Otrzymałem od astronauty jego oryginalne zdjęcie z Księżyca, z podpisem i podziękowaniem za spotkanie. To limitowana seria, ponieważ tych zdjęć było niewiele. Mogę powiedzieć, że Charles Duke Junior to nietuzinkowa postać. Był m.in. generałem brygady amerykańskiej armii. Pracował także przy konstrukcji urządzeń wysyłanych w kosmos - wspomina Piotr Ostrowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Katarzyny Kużel z prezesem Piotrem Ostrowskim.

red./ar

Charles Duke podczas pierwszego spaceru księżycowego stoi obok krateru o średnicy 40 m i głębokości 10 m (fot. NASA)
Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Katarzyny Kużel z Piotrem Ostrowskim, prezesem Polskiego Radia Koszalin