fot. pixabay.com
Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 października tego roku. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej w Sejmie wiceszef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Dodał, że obniżka podatku jest realizacją obietnicy złożonej w lutym przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Była to tak zwana „nowa piątka PiS”.

Projekt zakłada obniżenie podatku PIT dla osób, których przychody roczne wynoszą poniżej 85 tysięcy 528 złotych, czyli mieszczą się w granicy pierwszego progu podatkowego. Obniżka podatku z 18 do 17 procent obejmie wszystkich pracowników, osoby pracujące w ramach umowy o dzieło i na zlecenie oraz prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Ponadto rząd zdecydował o obniżeniu kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Beneficjentami tych zmian będzie około 25 milionów podatników. Kancelaria premiera poinformowała, że koszt obniżenia PIT oraz podniesienia kosztów uzyskania przychodów wyniesie ponad 9,6 miliarda złotych rocznie.

IAR/ar