fot. NASA
Według części naukowców było to największe dokonanie ludzkości w historii, choć nie przyczyniło się bezpośrednio do rewolucji w życiu zwykłych obywateli.

20 lipca 1969 roku na powierzchni Księżyca wylądował lądownik „Orzeł”, którego na orbitę wyniosła rakieta konstrukcji Wernhera von Brauna, Saturn V. Rakieta mierzyła 111 metrów i warzyła prawie 3 000 ton. Start miał miejsce 16 lipca 1969 roku. Po czterech dobach i przebyciu ponad 400 tys. kilometrów, na powierzchni Księżyca postawiło stopę dwóch astronautów, Neil Armstrong oraz Buzz Aldrin.


Jak mówi dr hab. Paweł Pietrukowicz z obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, najtrudniejsze w misji było samo wylądowanie na Księżycu. - Nie było pewne, jaki jest ten pył księżycowy, czy nie ugrzęzną, czy będzie można wystartować oraz czy w ogóle uda się wyjść na zewnątrz. Był jeden moment niepewności, gdy przed samym lądowaniem w lądowniku zaczęło brakować paliwa - powiedział dr hab. Paweł Pietrukowicz.

Choć misja Apollo 11 zakończyła się sukcesem, to realnie nowa technologia nie wpłynęła na jakość życia zwykłych obywateli. Mówi dziennikarz naukowy, dr Łukasz Badowski. - Jeśli pytamy, co nam dały loty w kosmos, to są dwie odpowiedzi. Po pierwsze teflon, po drugie rzepy. Natomiast tak naprawdę, do użytku społecznego to niewiele weszło rzeczy związanych z misją Apollo 11 - powiedział dr Łukasz Badowski.

Astronauci podczas misji Apollo 11 na powierzchni srebrnego globu umieścili tabliczkę z napisem: „W tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Lipiec 1969. Przybywamy w pokoju dla dobra całej ludzkości”. Po 21 godzinach i 36 minutach spędzonych na Księżycu astronauci powrócili do modułu dowodzenia, gdzie czekał na nich Michael Collins. 24 lipca 1969 r. Apollo 11 wodował na Pacyfiku w odległości 1460 km na południowy zachód od Hawajów i 21 kilometrów od czekającego lotniskowca USS Hornet.

Po misji Apollo 11 na Księżycu lądowało jeszcze pięć statków z załogami. Ostatnia misja odbyła się w 1972. Od tamtego czasu nikt nie lądował na Księżycu.

IAR/ar

Członkowie misji (od lewej): Neil Armstrong, Michael Collins, Edwin Aldrin (fot. NASA)
Czytaj więcej