Marszałek Sejmu rezygnuje. J.Kaczyński: Słuchamy głosu Polaków i wyciągamy wnioski
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że jutro zrezygnuje z pełnionej funkcji. Na konferencji prasowej wyjaśnił, że powodem są "oczekiwania społeczne". Marek Kuchciński dodał, że jego loty rządowymi samolotami, z których korzystała także rodzina, nie spowodowały, że złamał prawo.

Pod koniec lipca media poinformowały, że Marek Kuchciński zabierał członków rodziny na pokład rządowych samolotów. W ramach rekompensaty za 23 loty rządowymi samolotami były marszałek wpłacił 5 tysięcy złotych na Klinikę Budzik i 10 tysięcy złotych na Caritas.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Marek Kuchciński podkreślił, że nie złamał prawa i przeprosił za loty. Poinformował, że raz rządowym samolotem podróżowała jego żona. W ramach rekompensaty za ten lot zadeklarował wpłatę 28 tysięcy złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Wczoraj warszawska Prokuratura Okręgowa poinformowała, że prowadzi postępowanie sprawdzające ewentualne nieprawidłowości w związku z lotami Marka Kuchcińskiego.

Jarosław Kaczyński, który wystąpił na wspólnej konferencji z marszałkiem Sejmu, powiedział, że sprawa wykorzystywania rządowych samolotów musi zostać uregulowana, by skoordynować działania Kancelarii Rady Ministrów, Prezydenta, Sejmu, Senatu. - Skoro opinia publiczna domaga się rygorów, to te rygory rzeczywiście będą - zapewnił były premier.

iar/jr