fot. Sejm/Twitter
Za wyborem kandydatki Prawa i Sprawiedliwości głosowało 245 osób z 419 posłów biorących udział w głosowaniu.

Kandydatka klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Małgorzata Kidawa-Błońska otrzymała poparcie 135 posłów, a 29 poparło kandydatkę klubu PSL-UED - Urszulę Pasławską.

Zwracając się do obecnych posłów Elżbieta Witek apelowała o złagodzenie języka sporu politycznego w Sejmie. Przekonywała, że "czasami lepiej zamilknąć, niż powiedzieć o jedno zdanie za dużo, bo potem się tego żałuje", gdyż ono zostaje w ludzkiej pamięci. Nowo wybrana marszałek Sejmu ostrzegała, że niechęć i agresja nakręcają kolejne, a to - jak mówiła - jest niepotrzebne.

Swoich kolegów z sejmowych ław prosiła o wyciszenie, przypominając, że wszyscy są w Sejmie w jednym celu - reprezentowania tych, którzy ich wybrali. - Ta kadencja dobiega końca, więc proszę, starajmy się - apelowała Elżbieta Witek.

Zapewniła jednocześnie, że zrobi wszystko, co w jej mocy, żeby wszyscy posłowie na sali obrad byli traktowani jednakowo.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów. Od 4 czerwca była ona ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Według nieoficjalnych informacji nowym szefem resortu zostanie koordynator do spraw służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Sejm wybierał marszałka po rezygnacji z tej funkcji Marka Kuchcińskiego.


IAR/ar