Martins Podzus pokonał Davida Poljaka i zapewnił sobie tytuł mistrzowski turnieju Toyota Koszalin Open 2019 (ITF, pula nagród 15 000$). Spotkanie trwało dwie godziny oraz cztery minuty i zakończyło się wynikiem 6:3, 3:6, 6:4 na korzyść Łotysza.

W finale spotkało się dwóch tenisistów, którzy przez ostatni tydzień pokazali się koszalińskiej publiczności z naprawdę dobrej strony. Podzus, który wczoraj razem ze swoim bratem Janisem wygrał finał debla, od początku zawodów imponował regularnością, walecznością oraz doskonałą grą defensywną. W grze Poljaka należało natomiast docenić różnorodność zagrań, precyzję i solidny serwis. Bój o tytuł miał się więc rozegrać między dwoma zawodnikami, w pełni zasługującymi na miejsce w niedzielnym finale.

Od początku pierwszej partii prym na korcie wiódł reprezentant Łotwy, który pewny swego gromadził punkt za punktem. Poljak wyglądał na wyraźnie zdenerwowanego i rozkojarzonego, w dodatku zawodziła go najmocniejsza broń, czyli serwis. Efektem był set wygrany przez Podzusa 6:3.

W drugiej odsłonie nastąpiło nieoczekiwane przebudzenie Poljaka, który wyraźnie podrażniony ruszył do zdecydowanego ataku. Szarże 23-latka zaowocowały przełamaniem Podzusa w czwartym gemie i choć Łotysz dzielnie walczył do samego końca, nie udało mu się odrobić strat i set zakończył się wynikiem 6:3 dla reprezentanta Czech.

W niedzielnym finale turnieju Toyota Koszalin Open, imprezy zaliczanej do cyklu LOTOS PZT Polish Tour, trzecia partia zaczęła się po myśli Poljaka, który raz po raz zaskakiwał swojego przeciwnika bardzo mocnymi uderzeniami. Przyniosło to wymierny efekt w postaci przełamania w piątym gemie. Wszystko układało się po myśli Czecha aż do ósmego gema. Wtedy do głosu znów doszedł Łotysz, który wywalczył breaka powrotnego. W tym momencie losy meczu całkowicie się odwróciły, Poljak ewidentnie stracił na animuszu, a w jego rywala wstąpiło nowe życie. Pewny siebie Podzus wygrał całe spotkanie, przełamując jeszcze Czecha w ostatnim gemie.

Toyota Koszalin Open 2019 (współfinansowany ze środków Gminy Miasta Koszalin) to turniej, wchodzący w skład cyklu LOTOS PZT Polish Tour. 

red/jr