fot. PSL/Twitter
Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał w Płocku na krajowej konwencji wyborczej, że Koalicja Polska nie jest anty-PiS-em, ani antyopozycją, tylko jest za silną, demokratyczną i sprawiedliwą Polską. Paweł Kukiz, który w ubiegłym tygodniu w imieniu Kukiz'15 podpisał umowę programową z ludowcami, przekonywał, że Koalicja Polska jest drogą centrum, drogą pojednania, drogą prawdziwego dialogu.

Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił część założeń programowych, które chciałby, aby ludowcy realizowali w przyszłej kadencji parlamentu. Wśród nich wymienił m.in. emeryturę bez podatku, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców oraz lepszy dostęp do służby zdrowia.

Lider ludowców powiedział podczas konwencji, że jednym z najważniejszych elementów programu PSL-Koalicji Polskiej jest wsparcie finansowe dla osób starszych. - Nie chcę widzieć starszych, doświadczonych wiekiem osób, które idą do apteki, którzy przez 40-50 lat pracowali, i muszą się odbić od okienka. Emerytura bez podatku to około średnio 400 złotych więcej miesięcznie dla każdego emeryta - przekonywał.

Prezes PSL zapewnił, że jego ugrupowanie nie chce zniesienia programu Rodzina 500 Plus, a wręcz przeciwnie, chce jego wzmocnienia, między innymi poprzez poprawienie sytuacji przedsiębiorców.

Paweł Kukiz, który przemawiał po Władysławie Kosiniaku-Kamyszu, powiedział, że jego sojusz z ludowcami nie oznacza, że zdradził swoje ideały. Mówił, że zawsze będzie dążył do realizacji swych postulatów. Wyjaśniając powody, dla których Kukiz'15 dołączył do Koalicji Polskiej, przypomniał historyczne dzieje PSL-u.

Koalicję Polską tworzą, oprócz PSL, część struktur Kukiz'15, posłowie koła UED, część samorządowców oraz część przedstawicieli organizacji pozarządowych. Podczas konwencji zaprezentowani zostali kandydaci, którzy otworzą listy komitetu wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego we wszystkich 41 okręgach. W Koszalinie liderem jest Radosław Lubczyk, a w Pile - Krzysztof Paszyk.

IAR/rż