fot. pixabay.com
Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie przeprowadził wyrywkowe kontrole automatów do lodów. Do badań pobrano 205 próbek z 41 lodziarni. W aż 105 próbkach z 21 lodziarni wykryto zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae.

Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji.

Bakterie Enterobacteriaceae naturalnie występują w jelicie grubym człowieka i wówczas nie są chorobotwórcze. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się bakterie, u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Inspektor Sanitarny nakazał lodziarniom, których lody nie spełniały norm, przeprowadzenie skutecznych procesów mycia i dezynfekcji sprzętu oraz przeprowadzenie szkolenia personelu w tym zakresie. Część lodziarni ma zakaz produkcji i sprzedaży lodów do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań.

red./ar