fot. iszczecinek.pl
Niebawem cała droga od DK nr 11 do miejscowości Dziki zostanie zmodernizowana. Koszt przedsięwzięcia to ponad 6 mln zł.

Remont rozpoczął się w 2014 roku, kiedy samorząd powiatowy przebudował w Turowie pierwszy odcinek arterii ciągnący się do przejazdu kolejowego. Na kolejny etap przebudowy, którego wartość wyniesie prawie 2,4 mln zł mieszkańcy musieli poczekać do 2019 roku.

Podczas wizytacji postępów prac nad szczecinecką obwodnicą minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i posłanka Małgorzata Golińska zadeklarowali wsparcie dla tej inwestycji. Pieniądze rzeczywiście zostały przekazane - samorząd powiatowy otrzymał 1,189 mln zł dofinansowania. 189 tys. złotych dołożył samorząd województwa zachodniopomorskiego. W ten sposób sfinansowany został kilometrowy odcinek drogi w Dzikach wraz z przepustem drogowym zlokalizowanym na rzece Płytnicy. Kierowcy pojadą nim już w połowie października.

Nowe oblicze zyska również droga łącząca Dziki z Turowem (2,8 km). Dzięki wnioskowi skierowanemu do Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych starostwu udało się uzyskać 3 mln zł z funduszu leśnego. W piątek w Starostwie Powiatowym w Szczecinku odbyło się uroczyste podpisanie umowy, na mocy której zostanie zrealizowany 3 etap przebudowy, wieńczący całą inwestycję. W wydarzeniu wzięli udział wiceminister środowiska Małgorzata Golińska oraz przedstawiciele stron porozumienia - starosta szczecinecki Krzysztof Lis, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku Andrzej Modrzejewski oraz dyrektor i nadleśniczy Nadleśnictwa Czarnobór Sławomir Cichoń.

- Dzięki pomocy i zaangażowaniu pani minister udało nam się pozyskać duże środki finansowe na realizację tej drogi. W imieniu samorządu powiatu szczecineckiego i mieszkańców gminy Szczecinek bardzo serdecznie dziękuję zarówno pani, jak i naszym partnerom - powiedział Krzysztof Lis.

- Fundusz leśny dofinansowuje dziś wiele dróg. W tym roku priorytet stanowiły drogi zniszczone przez nawałnice w 2017 roku, ale - jak widać - udało się również pozyskać znaczną część środków na wsparcie naszych lokalnych potrzeb i myślę, że przy tej okazji warto podziękować za taką otwartość lokalnym gospodarzom - powiedziała wiceminister Małgorzata Golińska.

Przetarg, w którym zostanie wyłoniony wykonawca ostatniego etapu inwestycji został ogłoszony w czwartek. Termin składania ofert upływa 6 września, zaś zakończenie prac przewidziano na 29 listopada 2019.

Pieniądze z funduszu leśnego otrzyma również gmina Barwice, która przy wsparciu Nadleśnictwa Czaplinek zamierza przebudować odcinek drogi o długości 1,5 km, łączący miejscowość Uradz z drogą wojewódzką nr 171. Koszt inwestycji oszacowano na 1 mln zł, zaś kwota wsparcia to 900 tys. zł. Stosowne umowy również parafowano wczoraj.

red./iszczecinek.pl/ar