W dniach od 19 do 22 września r. w Mielnie odbędą się także Warsztaty Reportażu. Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego to przedsięwzięcie, w ramach którego chcemy zwrócić uwagę na sprawy morza, gospodarki morskiej, ludzi morza, historię regionu nadmorskiego, a także na związki i kontakty mieszkańców państw nadbałtyckich.

Do udziału w konkursie zapraszamy reportażystów mediów publicznych z całego kraju. Sesja, warsztaty oraz konkurs będą przeglądem najciekawszych reportaży radiowych o tematyce morskiej minionego roku. Pragniemy stworzyć reporterski obraz życia i losów ludzi (mieszkających zarówno na Wybrzeżu, jak i w głębi kraju) związanych z morzem pracą, działalnością społeczną, zainteresowaniami, pasją, emocjami. Spodziewamy się odpowiedzi na pytania o obecne miejsce morza i gospodarki morskiej w życiu Polaków, o drogi ludzi w kierunku morza oraz  wpływ sił natury na postawę i charakter człowieka. Spotkanie najlepszych polskich  reportażystów to nie tylko okazja do doskonalenia dziennikarskiego warsztatu, wymiany reporterskich doświadczeń i dyskusji, lecz także szansa na promocję regionu, poznanie Wybrzeża oraz problemów jego mieszkańców.

Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego liczy już ponad 30 lat. W tym czasie zaprezentowano kilkaset reportaży traktujących o ludziach morza, życiu, śmierci, miłości, emocjach, fascynacjach, romantycznych przygodach, niekonwencjonalnych działaniach,     konfliktach, obyczajach. Były opowieści rybaków, żeglarzy, marynarzy i ich rodzin. Reporterskie opowieści zadziwiały różnorodnością, odwagą w podejmowaniu trudnych tematów, niebanalnym spojrzeniem na ludzkie dramaty. Jedne prace były zabawne, inne poważne i refleksyjne. Stawiały pytania, szukały odpowiedzi, dokumentowały wydarzenia. W roku 2013, po kilkuletniej przerwie, konkurs został reaktywowany.

W tym roku konkursowe prace oceniać będzie jury w składzie: Piotr Ostrowski - Prezes Zarządu Polskiego Radia Koszalin - przewodniczący jury, Przemysław Tejkowski - Prezes Zarządu Polskiego Radia Rzeszów, Piotr Ornowski - Prezes Zarządu Polskiego Radia Katowice oraz Jolanta Rudnik - Polskie Radio Koszalin. Obok warsztatów w programie Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2019” znalazły się także seminaria, prelekcje oraz panele dyskusyjne. Konkursowi towarzyszyło będzie niecodzienne wydarzenie -  w piątek, 20 września odbędzie się „Patriotyczny wieczór w Polskim Radiu Koszalin”. W programie: występ duetu MELEK (godz. 17:00), występ zespołu KARPATY (godz. 17:30) oraz o godzinie 18:00 monodram Przemysława Tejkowskiego pt. „Melduję Tobie, Polsko – Rotmistrz Pilecki”.

red/jr