fot. Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska
Trwają zapisy najmłodszych słuchaczy na zajęcia w Koszalińskim Uniwersytecie Dzieci i Młodzieży oraz seniorów na kolejny rok akademicki w prowadzonym przez Politechnikę Koszalińską Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Jak w latach poprzednich zajęcia w ramach Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży (KUDiM) prowadzone będą w Koszalinie i w oddziale KUDiM w Szczecinku. KUDiM powstał po to, by przez naukę w formie zabawy rozwijać dziecięcą ciekawość i intelekt. Młodzież zachęca do zgłębiania wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i technicznych.

KUDiM proponuje najmłodszym słuchaczom program edukacyjny, który wzorowany jest na nauczaniu uniwersyteckim. Zajęcia prowadzone są przez pracowników naukowych i odbywają się w salach, w których na co dzień mają wykłady dorośli studenci. Spotkania odbywają się o stałej porze raz w miesiącu (sobota).

W każdym semestrze jest pięć wykładów z różnych dziedzin m.in. biologii, chemii, fizyki, mechaniki, sztuki. Po wykładach odbywają się zajęcia dodatkowe w formie laboratoriów i warsztatów.

W roku akademickim 2019/2020, jak w latach poprzednich, w Koszalinie i w Szczecinku zajęcia odbywać się będą w dwóch grupach: studia dziecięce (I-V klasa szkoły podstawowej) i studia młodzieżowe (starsze klasy szkoły podstawowej). Rekrutacja potrwa do końca września. Zgłoszenia należy wypełnić i wysłać elektronicznie na stronie kudim.tu.koszalin.pl.

Inauguracja roku akademickiego w Koszalińskim Uniwersytecie Dzieci i Młodzieży jest planowana na 12 października.

1 października ruszą zapisy słuchaczy na kolejny rok akademicki w prowadzonym przez Politechnikę Koszalińską Uniwersytecie Trzeciego Wieku (UTW). Dotychczasowi słuchacze - jeśli w odpowiednim czasie dopełnią formalności - mają zagwarantowany udział w zajęciach.

Zapisy słuchaczy na zajęcia w nowym roku akademickim potrwają do połowy października. Dotychczasowi studenci nie muszą martwić się o miejsce w UTW (wystarczy, że w odpowiednim czasie potwierdzą, że nadal chcą uczestniczyć w zajęciach i opłacą czesne - 45 zł za rok). Nowi studenci będą przyjmowani w zależności od liczby wolnych miejsc (płacą czesne, a także wpisowe - jednorazowo w kwocie 20 zł).

Kolejny 13. rok akademicki wszechnica dla seniorów zainauguruje 16 października. Jak w poprzednich latach cotygodniowe wykłady odbywać się będą w kampusie przy ulicy Śniadeckich. Poprowadzą je nauczyciele akademiccy z Politechniki Koszalińskiej i zaproszeni goście. Będą wykłady dotyczące historii, zagadnień z zakresu techniki, wychowania i kultury. Zaplanowano także spotkania z podróżnikami i uwielbiane przez słuchaczy pogadanki dotyczące dbałości o zdrowie. UTW planuje także kontynuację - dodatkowo płatnych - zajęć ponadprogramowych. Będą spotkania sekcji malarskich oraz lektoraty języka angielskiego i niemieckiego. Nie zabraknie propozycji dla osób lubiących taniec. Będą też zajęcia z aquaaerobicu oraz zajęcia z jogi (odbywają się w klubie „Na Pięterku” przy ul. Jana Pawła II). W planach są także kursy informatyczne i intensywny kurs obsługi smartfona.

Podobnie jak w poprzednich latach słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą też mogli korzystać z oferty wyjazdów turystycznych w najciekawsze rejony Polskie, a także za granicę (Grecja, Włochy, Hiszpania, kraje bałkańskie).

Więcej informacji o zapisach i działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Koszalińskiej na stronie utw.tu.koszalin.pl.

red./PK/ar

fot. Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska