fot. Jacek Żukowski
Debata z cyklu „Pogranicza”, która cyklicznie odbywa się w Łebie, w tym roku przebiegała pod hasłem „Od tożsamości do patriotyzmu”.

- Coraz więcej ludzi nie ma poczucia, kim naprawdę są. Jeżeli człowiek chce żyć mądrze, to musi mieć poczucie własnej tożsamości. A co nas określa? Właśnie odniesienie do określonych wspólnoty i kultury. Warto być Europejczykiem, obywatelem świata, ale znać też swoje korzenie. A to już jest droga do patriotyzmu, który jest szacunkiem dla mojej narodowej wspólnoty i mojej narodowej kultury - uważa ksiądz profesor Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Senator Kazimierz Kleina, który zainicjował przed laty cykl debat „Pogranicza”, powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że przemiana w państwo narodowe Polaków była niezwykle skomplikowana, zwłaszcza w miejscach tradycyjnie wielokulturowych, jak pogranicza: - W tym roku mówimy o patriotyzmie w kontekście setnej rocznicy niepodległości Polski. Chcemy się dowiedzieć, jak budować tożsamość powiązaną z patriotyzmem. To są sprawy u nas - na Kaszubach, na Pomorzu skomplikowane, podobnie jest na innych polskich pograniczach.

Debatę „Od tożsamości do patriotyzmu” patronatem medialnym objęło Polskie Radio Koszalin.

jż/ar

fot. Jacek Żukowski

Posłuchaj

ksiądz profesor Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
senator Kazimierz Kleina