fot. ZUW Szczecin
Inwestycje w ramach Funduszu Dróg Samorządowych przeprowadzone zostaną m.in. w gminach Manowo, Świeszyno, Biesiekierz, Dygowo, Kołobrzeg, a także w Sianowie, Bobolicach i Kołobrzegu

Dziś umowy z przedstawicielami władz gmin i powiatów podpisał Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski: - Po pierwsze, ten program to zdecydowanie większe pieniądze na drogi, po drugie - dofinansowanie inwestycji to nawet 80 procent, a po trzecie - to program wieloletni, dzięki czemu jest możliwość prowadzenia inwestycji właśnie w toku wieloletnim. Wiele samorządów wcześniej nie wnioskowało o takie środki, bo po prostu nie było ich na stać.

750 tysięcy złotych na inwestycje drogowe otrzyma gmina Biesiekierz. - Podpisaliśmy dwie umowy, na mocy których zajmiemy się bardzo ważnymi drogami w Starych i Nowych Bielicach - mówi Tomasz Hołowaty, zastępca wójta.

Grzegorz Starczyk, wójt gminy Dygowo zaznacza, że pieniądze z dofinansowania posłużą na remont ulicy Diamentowej: - Dziś ta droga ma nawierzchnię gruntową. Projekt zakłada nawierzchnię betonową, chodniki i kanalizację.

W Grzybowie, należącym do gminy wiejskiej Kołobrzeg, praktycznie od podstaw powstanie ul. Jachtowa. - Ta droga jest teraz w fatalnym stanie, a jest istotna bo prowadzi do kilkunastu domów i ośrodków wypoczynkowych - mówi wójt gminy Włodzimierz Popiołek.

W całym województwie zachodniopomorskim do samorządów z Funduszu Dróg Samorządowych trafi 230 milionów złotych. W tym roku na ten cel w budżecie państwa przeznaczono łącznie 6 miliardów złotych.

Lista dofinansowanych inwestycji:

Na terenie powiatu koszalińskiego dofinansowanie uzyskały:

 • powiat koszaliński: przebudowa drogi powiatowej nr 3501Z Świelino - Dargiń - Grzybnica - etap I. Kwota dofinansowania z FDS 6,5 mln zł oraz na przebudowę dróg powiatowych nr 3543Z na odcinku ul. Dworcowej w Sianowie oraz nr 3504Z w m. Skibno. Kwota dofinansowania z FDS 2,2 mln zł.
 • gmina Świeszyno: przebudowa drogi gminnej w miejscowości Konikowo. Kwota dofinansowania z FDS 2 mln 489 tys. zł.
 • gmina Biesiekierz: przebudowa drogi wewnętrznej na działkach 69/5, 70/4, 106, 104 (ul. Parkowa), obręb Nowe Bielice wraz z niezbędną infrastrukturą. Kwota dofinansowania z FDS 755 tys. zł.
 • gmina Biesiekierz: przebudowa drogi wewnętrznej wraz z budową zjazdów, sieci kanalizacji deszczowej i linii kablowej oświetlenia drogowego na działkach nr 331/31, 228/10, 228/18, 228/6, 235/12 w m. Stare Bielice. Kwota dofinansowania z FDS 549,5 tys. zł
 • gmina Manowo: przebudowa drogi gminnej ul. Cisowa w miejscowości Cewlino. Kwota dofinansowania z FDS 547,5 tys. zł.
 • gmina Bobolice: remont nawierzchni drogi gminnej nr 147004Z wraz z chodnikiem - ul. Dworcowa w Bobolicach. Kwota dofinansowania z FDS 265,7 tys. zł.
 • gmina Rymań: przebudowa drogi wewnętrznej ulicy Mickiewicza w Rymaniu. Kwota dofinansowania 218 tys. zł.
Wartość podpisanych dziś umów z samorządami z powiatu koszalińskiego to ponad 13,6 mln zł.

Na terenie powiatu kołobrzeskiego dofinansowanie uzyskały:
 • powiat kołobrzeski: rozbudowa drogi powiatowej nr 3152Z Kołobrzeg - Grzybowo na odcinku od pętli autobusowej do skrzyżowania z ul. Cichą w Grzybowie. Kwota dofinansowania z FDS 6,7 mln zł.
 • gmina miasto Kołobrzeg: przebudowa ulicy Zwycięzców i 18 Marca w Kołobrzegu. Kwota dofinansowania z FDS 4,2 mln zł.
 • gmina Kołobrzeg: rozbudowa ulicy Jachtowej w Grzybowie. Kwota dofinansowania z FDS 1,2 mln zł.
 • gmina Ustronie Morskie: przebudowa ulicy Wiejskiej w Ustroniu Morskim. Kwota dofinansowania z FDS 1 mln 694 tys. zł.
 • gmina Dygowo: przebudowa drogi gminnej nr 890009Z - ulicy Diamentowej w Dygowie. Kwota dofinansowania z FDS 949,5 tys. zł.
Wartość podpisanych dziś umów z samorządami z powiatu kołobrzeskiego to ponad 14,8 mln zł.

aw/ar

fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman

Posłuchaj

Tomasz Hołowaty, zastępca wójta gminy Biesiekierz
Włodzimierz Popiołek, wójt gminy Kołobrzeg
Grzegorz Starczyk, wójt Gminy Dygowo
Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski