fot. Aleksandra Kupczyk
Dzisiaj podczas spotkania w koszalińskiej szkole były podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w akcję, a później... wielkie pakowanie.

W paczkach są między innymi przybory szkolne, polskie książki, ubrania, zabawki oraz środki czystości. Wszystko przekazały lokalne firmy, osoby indywidualne, szkoły i stowarzyszenia.

- Dobroci nigdy za wiele. Ten wyjazd jest szczególny. Darczyńców jest coraz więcej. Ludzie stamtąd czekają na nas. Są bardzo wzruszeni - powiedział Zygmunt Czapla, organizator akcji i prezes koszalińskiego Stowarzyszenia Pomocy Polakom ze Wschodu.

Od początku w akcji uczestniczy Szkoła Podstawowa numer 7 w Koszalinie.

- Dzieci potrafią pomagać sobie wzajemnie. To jest bardzo dobra inicjatywa: wolontariat i wszystko to, co buduje się dla drugiego człowieka. Taka akcja buduje wartości, na które zwracamy szczególną uwagę. Staramy się pomóc naszym rodakom, na ile możemy - podkreśliła Katarzyna Socha-Dąbrowska, dyrektor placówki.

Na Litwę pojedzie grupa mieszkańców Koszalina i Sianowa. Jest wśród nich Mirosława Zielony, która jedzie tam ze względów osobistych.

- Gdyby nie pewne decyzje babci, to może znalazłabym się po drugiej stronie granicy. Jadę tam z wielką przyjemnością i cieszę się, że mogę spotkać się z naszymi rodakami. Takiej polskości, która tam jest, nigdzie indziej nie doświadczymy - zaznaczyła Mirosława Zielony.

Polacy w Dziewieniszkach bardzo czekają na spotkanie z rodakami.

- Rodacy na Litwie są bardzo serdeczni i otwarci. Chętnie z nami rozmawiają. Wyruszy z nami także nauczyciel-historyk, który poprowadzi tam też zajęcia - podkreślił Zygmunt Czapla.

Transport z darami wyjedzie na Litwę w poniedziałek o 6.00. Osoby uczestniczące w akcji odwiedzą polskie miejsca pamięci - między innymi cmentarz na Rossie.

Koszalińskie Stowarzyszenia Pomocy Polakom ze Wschodu organizuje akcje wsparcia raz w roku. Wyjazd do Dziewieniszek będzie już dwudziestym.
ak/rż

fot. Aleksandra Kupczyk
fot. Aleksandra Kupczyk
fot. Aleksandra Kupczyk
fot. Aleksandra Kupczyk
fot. Aleksandra Kupczyk
fot. Aleksandra Kupczyk
fot. Aleksandra Kupczyk
fot. Aleksandra Kupczyk

Posłuchaj

Zygmunt Czapla, organizator akcji
Mirosława Zielony
Katarzyna Socha-Dąbrowska, dyrektor SP 7 w Koszalinie