fot. Renata Pacholczyk
W Węgorzewie Koszalińskim nieopodal Sianowa trwają 3. Plenerowe Spotkania z Rzemiosłem i Sztuką Kowalską „Przystanek Kuźnia”. To m.in. okazja do porozmawiania z pasjonatami, ale i również spróbowania swoich sił przy kowadle.

Jak powiedział Aleksander Czernecki, artysta-kowal oraz pomysłodawca i główny organizator wydarzenia, będzie możliwość zobaczenie między innymi efektów wspólnej pracy wszystkich kowali, którzy pojawili się w Węgorzewie: - Można wykuć grot do strzały, krzesiwo lub drobne listewki. Nie jest to łatwe, ale warto spróbować.

Osób, które  próbują zmierzyć się z zawodem kowala nie brakuje. Jak mówią uczestnicy spotkania, to także bardzo dobra forma promocji tego zawodu: - To kultywowanie tradycji oraz pokazanie tego, co można wytworzyć z metalu. Wykonałem m.in. grot do strzały i takie serduszka.

Do Węgorzewa Koszalińskiego zjechali kowale z kilku regionów Polski. Po raz kolejny jest Alfred Kister, kowal z Gdańska. Jak podkreślił, kowalstwo to wyjątkowa profesja, a efekt pracy potrafi być niecodzienny: - Takich rzeczy nie ma w sklepach. Są one niespotykane. Czasem nad jednym dziełem może pracować kilku kowali.

„Przystanek Kuźnia” zakończy się wieczorem. O 17.00 rozpocznie się prezentacja wszystkich - wykonanych przez uczestników spotkania - prac.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio Koszalin.

rp/rż

fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk

Posłuchaj

Alfred Kister, kowal z Gdańska
Aleksander Czernecki, artysta-kowal
uczestnicy spotkania