fot. Anna Popławska
Poseł PO i szef sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej uważa, że rząd Prawa i Sprawiedliwości doprowadził do zapaści w służbie zdrowia. Czesław Hoc z PiS odpowiada: Intensywnie nadrabiamy wieloletnie zaniedbania.

Krzysztof Brejza zarzucił rządzącym szereg zaniedbań w tym zakresie. Jak powiedział, pogarsza się standard opieki nad osobami starszymi, ale nie tylko: - Każdego dnia dostaję informacje z wielu województw o likwidowanych karetkach typu S, czyli karetkach specjalistycznych. Od NFZ-u dostaliśmy odpowiedź, że tych karetek z lekarzem na pokładzie w ciągu ostatnich trzech lat zlikwidowano ponad 200. Wydłużają się też kolejki do specjalistów i na SOR-ach.

Do zarzutów Krzysztofa Brejzy odniósł się Czesław Hoc, "jedynka" na liście PiS w okręgu 40-tym. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, stawiane przez Krzysztofa Brejzę zarzuty to próba zbijania kapitału politycznego na najważniejszej dla Polaków sprawie, jaką jest zdrowie. Czesław Hoc zwrócił uwagę na rosnące nakłady na służbę zdrowia i szereg działań mających skrócić kolejki do specjalistów. Wskazał także na działania skierowane do osób starszych: - Przypomnę, że mamy programy Senior+, Opieka 75+, bezpłatne leki dla seniorów powyżej 75. roku życia. Modernizujemy szpitale. Otwieramy w nich ZOL-e, czyli Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze, właśnie z myślą o opiece nad osobami starszymi.

Czesław Hoc zwrócił też uwagę, że rządzący PIS wprowadzili ustawowy obowiązek wzrostu nakładów na służbę zdrowia. W 2024 roku będzie to 6 procent PKB, czyli 160 mld zł.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

ap/ar

Posłuchaj

Krzysztof Brejza
Czesław Hoc