fot. Jarosław Ryfun
W czwartek - jako ostatni - został udostępniony do ruchu nieco ponad 44-kilometrowy odcinek z Kołobrzegu do Koszalina.

Na drodze ekspresowej niemal od razu pojawiły się pojazdy, a kierowcy liczą m.in. na usprawnienie ruchu: - Ta droga skraca dojazd do Goleniowa. Jest dużo lepsza niż te poboczne drogi. Trasa S6 odciąży lokalne drogi, który jeździło wiele samochodów, w tym TIR-ów.

Łącznie droga ekspresowa S6 pomiędzy Goleniowem a Koszalinem ma długość 130 kilometrów. Skróci ona czas przejazdu ze Szczecina do Koszalina o około 40 minut. Trasa zapewni też skomunikowanie Koszalina i środkowego Pomorza z siecią dróg ekspresowych i autostrad.

- Nowa trasa wyprowadzi też ruch tranzytowy z miejscowości położonych przy starej szóstce, ponieważ przebiega ona poza terenami zabudowanymi - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Mateusz Grzeszczuk, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Oddane dzisiaj do użytkowania odcinki między Kołobrzegiem a Koszalinem wraz z częścią obwodnicy Koszalina i Sianowa umożliwią spięcie całej trasy S6 w funkcjonalną całość. Na odcinku Ustronie Morskie-Koszalin jeszcze przez najbliższe tygodnie będą wykonywane prace wykończeniowe, w szczególności poza jezdniami drogi ekspresowej. Do końca października zostanie jeszcze udostępniony odcinek obwodnicy Koszalina i Sianowa do węzła Koszalin Wschód oraz druga jezdnia na odcinku Nowogard-Płoty.

Droga S6 to dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Trasa jest w pełni bezkolizyjna, wjazd na drogę i zjazd z niej jest możliwy przez węzły drogowe, których jest 16. Na całej trasie powstało 146 obiektów mostowych. Budowa drogi obejmuję również 3 Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP). Na MOP trwają jeszcze prace. Jako pierwszy powinien zostać udostępniony MOP Jarkowo miedzy Kiełpinem a Kołobrzegiem.

Koszt całej S6 Goleniów-Koszalin to około 3,9 miliarda złotych, z czego 1,55 miliarda złotych pochodziło z funduszy unijnych.

kk/ak/GDDKiA/ar

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

kierowcy o trasie S6
Mateusz Grzeszczuk, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału GDDKiA