fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki/Twitter
Kandydaturę ministra sportu przegłosowano podczas posiedzenia zarządu Agencji (WADA) w Katowicach.

Witold Bańka obejmie urząd od stycznia przyszłego roku. Kadencja prezydenta WADA trwa 6 lat. Zgodnie ze stosowaną zasadą rotacji, tym razem szefa wybierali przedstawiciele rządów. Bańka na stanowisku zastąpi Brytyjczyka Craige Reedie'go, który z nominacji przedstawicieli ruchu olimpijskiego kierował WADA od 2014 roku.

- Jest to dla mnie wręcz symboliczne, że decyzja ta została podjęta tutaj, w Katowicach, w moim regionie. Skromność i praca to wartości, które zawsze były mi bliskie, kiedy byłem ministrem sportu w Polsce. Obiecuję, że również teraz będę się kierował tymi wartościami - powiedział Bańka, dziękując za wybór.

Witold Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2009 roku został najmłodszym w Polsce delegatem na wybory władz krajowych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Miał wówczas zaledwie 24 lata.

W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Jako szef resortu zainicjował szereg istotnych programów zmierzających do umasowienia sportu wśród dzieci i młodzieży, dofinansowujących przygotowania wybitnie uzdolnionych zawodników do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Był inicjatorem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i utworzenia Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). W maju 2017 roku został członkiem Komitetu Wykonawczego WADA.

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.


IAR/TVP Info/ar