fot. prk24.pl
Miniony październik był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura w całej Polsce przekroczyła średnią o prawie 2 stopnie Celsjusza.

- Październik 2019 był czwartym najcieplejszym od 2000 roku oraz siódmym od 1951 roku - powiedział rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski. - Średnia temperatura wynosiła 10,6 stopni, czyli było cieplej o 1,9 stopni niż średnio w październiku od 1951 roku - dodał.

W tym roku najcieplej w październiku było w Przemyślu, gdzie termometry pokazały 26,9 stopni. Drugim najcieplejszym miastem był Nowy Sącz, gdzie słupki rtęci wskazały 26,7 stopni. Obu pomiarów dokonano 24 października.

Choć temperatura obserwowana w Polsce jesienią rośnie od wielu lat, w tym roku możemy mówić o anomalii. - Na przykład, w Warszawie średnia temperatura dla października była wyższa o 3,1 stopni. Obserwujemy, że roczny wzrost temperatury w październiku wynosi średnio 0,8 stopnia - powiedział Grzegorz Walijewski.

W październiku anomalie związane z temperaturą wystąpiły także na świecie. Temperaturę znacznie powyżej średniej można było obserwować w niemal całej Europie, północnej Afryce, Australii, Azji, a także w Arktyce.

IAR/ar