fot. Anna Winnicka
Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz placówek zajmujących się opieką nad chorymi psychicznie podsumowują roczny pilotażowy program psychiatrycznej opieki środowiskowej w miejscu zamieszkania pacjenta.

W ramach tego programu w całej Polsce powstało 27 Centrum Zdrowia Psychicznego.

Zdaniem Marka Balickiego, pełnomocnika ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii, największa wartość programu, to łatwy dostęp do lekarza: - Każde z centrów prowadzi tzw. punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, który jest czynny 10 godzin dziennie we wszystkie dni robocze. Można przyjść do tego puntu i porozmawiać z pielęgniarką psychiatryczną, psychologiem, a czasami z lekarzem bez wcześniejszego umawiania wizyty. To wielki przełom. Drugą zmianą jest to, że wiele centrów uruchomiło te formy działalności, których wcześniej w danym miejscu nie było, np. oddział dzienny, czy zespół leczenia środowiskowego. Dużą zmianą jest też to, że centra otrzymują budżet w dwunastu równych częściach rocznie i nie jest on uzależniony od wyrobionych punktów.

Pilotażowym programem został także objęty Koszalin, gdzie od roku działa Centrum Zdrowia Psychicznego. Pilotaż potrwa jeszcze dwa lata, ale uczestnicy forum już dziś są przekonani, że jest to właściwy kierunek zmian opieki psychiatrycznej.

aw/ar

fot. Anna Winnicka

Posłuchaj

Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii