Prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego | Źródło: TVP Info
fot. Kancelaria Premiera/Twitter
Do zaprzysiężenia nowego rządu doszło, zgodnie z tradycją, w Pałacu Prezydenckim. Po południu odbyło się pierwsze posiedzenie rady ministrów, a premier wygłosi expose w Sejmie prawdopodobnie we wtorek.

Skład rządu, poza nowym ministrem sportu, Mateusz Morawiecki przedstawił tydzień temu. Nowy gabinet będzie liczył dwadzieścia resortów. Nie będzie w nim Ministerstwa Energii, Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstaną nowe resorty: Ministerstwo Rozwoju, Zarządzania Funduszami, Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego i Klimatu.

Większość ministrów pozostanie na swoich stanowiskach, przy czym Jadwiga Emilewicz pokieruje Ministerstwem Rozwoju, Jacek Sasin będzie szefem Ministerstwa Nadzoru Właścicielskiego. Do rządu dołączą: Michał Kurtyka, który stanie na czele Ministerstwa Klimatu, Małgorzata Jarosińska-Jedynak jako minister zarządzania funduszami, nowy minister finansów Tadeusz Kościński i Marlena Maląg, która pokieruje resortem rodziny, pracy i polityki społecznej. Dotychczasowy minister do spraw pomocy humanitarnej Michał Woś zostanie ministrem środowiska.

Tymczasowym ministrem sportu zostanie premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremierami w nowym rządzie są: Piotr Gliński, Jarosław Gowin oraz Jacek Sasin.

Prawdopodobnie we wtorek Mateusz Morawiecki wygłosi w Sejmie expose.


IAR/ar