fot. Renata Pacholczyk
W koszalińskim Domu Miłosierdzia Bożego, w ramach Światowego Dnia Ubogich, w najbliższą niedzielę o godzinie 10.00 odbędą się - msza święta, a po niej uroczysty obiad.

Edward Dajczak, biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, zwraca uwagę na różne oblicza ubóstwa. Jego zdaniem w wielu przypadkach mamy do czynienia z ubóstwem ukrytym: - Myślę o takich ludziach, którzy są ubodzy, ponieważ ktoś odarł ich ze zwykłej przyjaźni i miłości. Ludzie, którzy potrzebują pomocy, żyją w cieniu. Pomagajmy, aby tych, którzy cierpią w samotności było jak najmniej.

Obchody Światowego Dnia Ubogich w Koszalinie to także kolejna akcja Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pod nazwą "Torba Miłosierdzia".

- Akcja polega na tym, że wolontariusze rozdają papierowe torby, do których można włożyć artykuły spożywcze lub chemiczne. Taka torba, przyniesiona do parafii, służy jako narzędzie miłosierdzia dla wolontariuszy, którzy dostarczają tę paczkę do ludzi ubogich, starszych, schorowanych i samotnych. Taka paczka żywnościowa pozwoli im przeżyć trudne dni. W całej diecezji do wolontariuszy trafiło ponad 2 tysiące takich toreb - wyjaśnia ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritas.
 
Torby będą rozprowadzane przez wolontariuszy przez cały tydzień. A wypełnione między innymi artykułami spożywczymi będzie można zostawić w każdej parafii.

Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest po raz trzeci. Zainicjowany został przez papieża Franciszka. Organizacje charytatywne na całym świecie organizują tego dnia różnego rodzaju zbiórki i wydarzenia uwrażliwiające na potrzeby ludzi ubogich.

rp/kk

Posłuchaj

Edward Dajczak, biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritas