fot. Przemysław Grabiński
Dziś placówka - która jest filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu - została oficjalnie otwarta.

Dr Agnieszka Żyromska, kierownik ośrodka podkreśla, że pacjenci znajdą tu profesjonalną opiekę: - Znajdują się tutaj ośrodek radioterapii, hostel na dwadzieścia miejsc, a także pracownia onkologiczna. Ośrodek radioterapii wyposażony jest w dwa akceleratory - aparaty do napromieniania, tomograf komputerowy i dwa gabinety pielęgniarskie.

Z pomocy pilskiego Ośrodka Radioterapii korzystać będą nie tylko pacjenci z Piły, ale także m.in. Wałcza czy innych okolicznych miejscowości. Do tej pory chorzy z regionu zmuszeni byli pokonywać wiele kilometrów do większych miast.

Profesor Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu powiedział, że niekiedy pacjenci - właśnie ze względu na te odległości - rezygnowali z terapii: - Około 53 procent pacjentów onkologicznych powinno być w Polsce leczonych za pomocą radioterapii. Ktoś, kto boi się dużego miasta lub nie miał skierowania albo miał do pokonania dziennie 200 kilometrów, rezygnował z takiego leczenia.

Barbara Ulatowska ze Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią dodała, że odległości, jakie mieli do tej pory do pokonania chorzy z Piły i okolic, często były dla nich znacznym utrudnieniem: - To ośrodek na poziomie europejskim. Wcześniej pacjenci mogli o taki miejscu pomarzyć. Wcześniej musieli codziennie dwie godziny spędzać w podróży.

Budowa Ośrodka Radioterapii w Pile kosztowała około 30 milionów złotych. Placówka będzie mogła przyjąć 1200 pacjentów rocznie.

pg/rż

fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

profesor Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu
dr Agnieszka Żyromska, kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile
Barbara Ulatowska ze Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią