fot. Jacek Żukowski
Solidarność planuje w najbliższy poniedziałek protesty przed wszystkimi w kraju sklepami jednej z sieci budowlanej. To odpowiedź związkowców na zwolnienia z pracy przewodniczących ich struktur.

Stanisław Szukała, lider Solidarności w Słupsku wzywa związkowców z innych komisji zakładowych do udziału w tym proteście: - W dziewięciu zakładach, oddziałowych przewodniczących zwolniono, nie konsultując tego z naszą organizacją. Trzeba pamiętać, że to osoby, które są członkami komisji zakładowej i z mocy ustawy mają ochronę związkową.

W sprawie zwolnień działaczy związkowych zaprotestowało również Prezydium Komisji Krajowej „Solidarności”, uznając, że to złamanie prawa.

Stanisław Szukała apelował na komisji krajowej, aby zawiadomić w tej sprawę prokuraturę: - Komisja zdecydowała jednak, aby skierować to do Państwowej Inspekcji Pracy. Mają być przeprowadzone kontrole we wszystkich marketach jednej z sieci budowlanych w Polsce i mam nadzieję, że to inspekcja pracy złoży wniosek do prokuratury za szykanowanie pracowników w związku z przynależnością do związku zawodowego.

Wśród zwolnionych znaleźli się m.in. związkowcy z Kalisza, Słupska, Zgorzelca, Lublina, Ostrowca Świętokrzyskiego i Łodzi. Bezpośrednim powodem zwolnienia związkowców miały być ich wpisy na portalach społecznościowych, krytykujące sposób wykorzystywania przez dyrekcję funduszu socjalnego w marketach budowlanych.

jż/rż

Posłuchaj

Stanisław Szukała, lider Solidarności w Słupsku