fot. Anna Winnicka
Młodzież ukraińskich szkół przygotowała część artystyczną nawiązującą do tej tragicznej historii.

Zdaniem dyrektorki ukraińskiego liceum Doroty Drzewieckiej, pamięć o ofiarach Wielkiego Głodu to nasz obowiązek: - Należy pamiętać o wszystkich ofiarach, szczególnie o ofiarach represji. Wiemy przecież, że głód wynikał z decyzji jednego człowieka, który chciał podporządkować wszystkich ludzi. Ofiar było tak wiele, że nie można nie pamiętać o ludobójstwie.

Według historyków, Wielki Głód pochłonął około 4 mln istnień ludzkich. Ukraina odnotowała trzy Wielkie Głody: w latach 1921-1923, 1932-1933 i 1946-1947, z czego najbardziej dotkliwy był okres 1932-1933. Nie były one związane z nieurodzajem, ale z konfiskatą przez władze radzieckie wszelkich zapasów zboża i żywności.

W maju 2003 r. Rada Najwyższa Ukrainy uznała Wielki Głód za akt ludobójstwa, a trzy lata później - za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Polska jako jedno z pierwszych państw przyjęła uchwałę uznającą Wielki Głód jako akt ludobójstwa. Co roku w czwartą sobotę listopada na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu.

aw/ar

fot. Anna Winnicka
fot. Anna Winnicka
fot. Anna Winnicka
fot. Anna Winnicka

Posłuchaj

Dorota Drzewiecka, dyrektorka ukraińskiego liceum