fot. Sławomir Kamola
Uczestniczyli oni także w wykładach i debatach, na przykład o rozwoju lokalnych organizacji pozarządowych. Forum zakończyła gala drugiej edycji konkursu „Zachodniopomorski Lider NGO”. W konkursie startowało 39 organizacji, które przedstawiły 44 różnorakie inicjatywy.

Jak powiedział Łukasz Cieśliński z Pracowni Pozarządowej i organizator forum NGO, gala jest okazją do chwalenia się pracą organizacji, często niedostrzeganych nawet w najbliższym otoczeniu: - Jako społecznicy wiemy, że sekcja pozarządowa odnosi sukcesy. Mieszkańcy jednak często nie wiedzą, iż organizacje pozarządowe prowadzą świetlice czy też zbiórkę dla bezdomnych zwierząt. Chcemy doceniać dzisiaj tych, którzy chcą funkcjonować, nie mając za to wielu korzyści. To jest też takie święto zachodniopomorskiego samorządu.

Kapituła konkursu składająca się z przedstawicieli samorządu województwa, Zachodniopomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i organizacji pozarządowych, wybrała laureatów w trzech kategoriach.

W kategorii „Organizacje małe z budżetem rocznym do 25tys.” zwyciężyła Fundacja Zachodnia ze Szczecina. Zachodniopomorskim Liderem NGO została fundacja „Las Sztuki” ze Szczecina - docenione zostały tworzone przez nich eksperymentalne place zabaw dla dzieci.

W kategorii „Organizacje powstałe w 2017 i 2018r.” laureatem zostało koszalińskie stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gryf - kapituła doceniła m.in. działania stowarzyszenia związane z produkcją filmu„ Żelazny - legenda wileńskiej partyzantki”. Marcin Maślanka reprezentujący stowarzyszenie powiedział, że nie udało by się osiągnąć takiego sukcesu gdyby nie współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi oraz samorządem: - Ubiegły rok był dla nas bardzo pracowity. Poświęciliśmy wiele własnego czasu. Nagroda jest dla nas zaskoczeniem. Organizacje były przecież bardzo aktywne. Zakres naszej działalności jest duży, bo zajmujemy się rekonstrukcją historyczną, lekcjami „ożywionej” historii oraz produkcją filmową - dokumentujemy lokalną historię i to stało się wiodącym tematem naszego stowarzyszenia.

W województwie zachodniopomorskim zarejestrowanych jest 6361 organizacji pozarządowych, w samym Koszalinie około 300.

sk/rż

fot. Sławomir Kamola

Posłuchaj

Marcin Maślanka, stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gryf
Łukasz Cieśliński, Pracownia Pozarządowa, organizator forum NGO