fot. Wiosna Biedronia/Twiiter
Liderzy obu partii poinformowali o tym po odbywających się równocześnie w Warszawie konwencjach SLD i Wiosny.

Jak mówił przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty, za przyjęciem uchwały o przyjęciu nowego statutu umożliwiającego zjednoczenie sił głosowało 127 delegatów - 109 było za, przeciwko - 10, a 8 wstrzymało się od głosu.


Włodzimierz Czarzasty dodał, że "kończy się powoli rozdział pod tytułem Sojusz Lewicy Demokratycznej” oraz zapewne partii Wiosna. Lider SLD podkreślił, że podczas konwencji przyjęto statut, który prawdopodobnie po raz pierwszy w historii w taki sposób dzieli władze pomiędzy dwie partie. - 'Zgodnie z nim, na poziomie kraju oraz poszczególnych województw będzie dwóch przewodniczących, dwie przewodniczące albo przewodnicząca i przewodniczący - tak wynika ze statutu - dodał.

Włodzimierz Czarzasty powiedział, że nowy statut oznacza także podzielenie po połowie wszystkich władz na poziomie kraju i województw, czyli równą liczbę członków SLD i Wiosny.

Przewodniczący Wiosny Robert Biedroń stwierdził, że "to historyczny moment dla polskiej lewicy, która odnosi sukcesy idąc we wspólnocie, a podzielona ponosi klęskę". Robert Biedroń mówił, że jeszcze kilka tygodni temu w polskim parlamencie nie było lewicy, a Polska była jedynym krajem w Europie, w którym nie było lewicy. - Dzisiaj lewica nie tylko wróciła do polskiej polityki, nie tylko jest w polskim parlamencie, ale wielu milionom Polek i Polaków daje nadzieję, że polityka może inaczej wyglądać - powiedział lider Wiosny.

Robert Biedroń dodał, że Nowa Lewica chce tworzyć „silną, centrolewicową, progresywną, postępową, europejską, otwartą i nowoczesną partię”.

Proces konsolidacji nastąpi ostatecznie po zarejestrowaniu statutu przez sąd. Wtedy zostanie zorganizowany kongres wybierający nowe władze oraz kongresy wybierające władze na szczeblach wojewódzkich i powiatowych.

IAR/ar