fot. prk24.pl
Historyk i dziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Anną Popławską skomentował kłamliwe wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina.

Rosyjski przywódca stwierdził, że Polska bratała się hitlerowcami i współodpowiada za wybuch II wojny światowej. Jego zdaniem przyczyną II wojny światowej był pakt monachijski, a nie - pakt Ribbentrop-Mołotow.

- Z faktami się nie dyskutuje. To Rosjanie i Niemcy napadli na Polskę. Po pakcie Ribbentrop-Mołotow, umocowanym jeszcze tajnym porozumieniem, podzielili nasz kraj na strefę wpływów. W Brześciu nad Bugiem, 22 września, mieliśmy inną rocznicę, przemilczaną przez Rosjan. W 1939 roku odbyła się wspólna defilada wojska niemieckiego i sowieckich - powiedział profesor Michał Polak. - Nie ma dokumentów, które świadczyłyby, że Polacy współpracowali z hitlerowskimi Niemcami przed wojną i nastawiali się oraz wsłuchiwali się w retorykę antysemicką - dodał.

Gość „Studia Bałtyk” mówił także o najważniejszych rocznicach historycznych dla Polski. Więcej na ten temat w poniższej rozmowie.

red./rż

Posłuchaj

Gość Studia Bałtyk: profesor Michał Polak